Vertigo

Vertigo

Vertigo Ne Demektir?

Son dönemlerde birçok kişide görülmeye başlayan ve görüldüğü kişilere büyük sıkıntılar yaşatan vertigo nedir ve neden olur herkesin araştırdığı bir konu olmaya başlamıştır. Temel anlamda vertigo, baş dönmesine bağlı olarak hareket duygusunun kaybedilmesi demektir. Vertigo bir hastalık değildir. Başka bir hastalığın belirtisidir.

Vertigo

Vertigo son zamanlarda çoğu kişide görülmeye başlamıştır. İlk olarak hafif baş dönmesi ile başlarken daha sonra hastayı yatağa düşürecek seviyede baş dönmesine ve hareket zorluğuna sebep olmaktadır. Kulakta bulunan denge mekanizmasının bazı sebeplerle doğru şekilde işleyememesi sonucunda hasta da baş dönmesi meydana gelmektedir.

Her yaş grubunda görülebilen bir hastalık haline gelen vertigo, 65 yaş üstündeki kişilerde daha fazla görülmektedir. Bunun temel nedeni ise farklı sağlık sorunlarının etkisi ile vertigo hastalığının tetiklenmesidir. Vertigo hastalığı için vertigo doktoru seçimi de önemlidir. Bu hastalığa kulak – burun– boğaz doktorları bakmaktadır. Vertigo önem verilmesi gereken bir sağlık sorunu olduğu için çok kısa sürede doktora giderek teşhisin konulması bu anlamda çok önemlidir. Vertigo hastalığının birçok farklı sebebi vardır. Bu nedenler aşağıda anlatılmıştır.

Vertigo Hastalığının Nedenleri

-İç kulaktaki denge mekanizmasında meydana gelen sorunlar

-Üst solunum yolu enfeksiyonu

-Meniere sendromu

-Dolaşım problemleri

-Kulak ameliyatları

-Baş kısmında meydana gelen yaralanmalar

-İlaçların yan etkileri

-Nörolojik hastalıklar

-Alkol

-Görme dengesinde bozukluklar

-Kas – iskelet sisteminde bozukluklar

-Sinir sistemi hastalıkları

-Kalp – damar hastalıkları

-Yaşlılık

-Migren

-Boyun fıtığı

-Boyun kireçlenmesi

Psikiyatrik Nedenler

Vertigo hastalığına neden olan etkenler yukarıda anlatılmıştır. Bu nedenler sonucunda vertigo oluşmaktadır. Bu nedenle vertigo bir hastalık olarak değil, diğer hastalıkların belirtisi olarak görülmektedir. Bu hastalığa yakalanan kişiler vertigo tedavisi mümkün mü merak etmektedir. Vertigo tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun için hastalığın erken teşhis edilmesi de önemlidir. Aşağıda vertigo hastalığının belirtileri anlatılmıştır. Bu belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka doktora görünmesi gerekir.

Vertigo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vertigo genellikle fiziksel nedenlerle görülen bir hastalıktır. Vertigo yükseklik korkusu denilen akrofobi ile karıştırılmaktadır. Akrofobi nedeni ile oluşan baş dönmesi korkunun kişide yarattığı stresten dolayı görülmektedir. Ancak vertigo ile oluşan baş dönmesi strese bağlı değildir. Bu nedenle vertigo belirtileri hastalar için önemlidir. Bu belirtiler ile vertigo diğer hastalıklardan ayrılarak kesin tanısı koyulabilmektedir.

Hastalığın Belirtileri

-Baş dönmesi

-Mide yanması

-İşitme kaybı

-Mide bulantısı

-Kulak çınlaması

-Kusma

-Anormal göz hareketleri

-Aşırı terleme

-Denge kaybı

-Yürümede zorluk

-Bayılma

-Şiddetli şekilde baş ağrısı

Yukarıdaki belirtiler vertigo sorunu yaşayan herkeste görülebilecek genel belirtilerdir. Bu gibi durumları yaşayanlar vertigo tedavi merkezi aracılığı ile hastalığın teşhisi yaptırmalı ve kısa sürede tedavisine başlanmalıdır. Vertigo ciddi sıkıntılar yaşatan bir hastalıktır. Bu nedenle kesinlikle önemsenmesi gerekir.

Vertigo Tedavi Süreci

Vertigo hastalığının tedavisi genellikle ilaçlarla yapılmaktadır. Vertigonun ortaya çıkma sebebine bağlı olarak verilen ilaçlarda değişmektedir. Vertigo hastalığında uygulanan tedavi süreçleri değişmektedir. Bu süreçler şunlardır:

Vestibüler Rehabilitasyon Süreci

Bu süreçte vertigo hastalığını tetikleyen sorunların düzeltilmesi ve ortadan kaldırılması için tedavi uygulanır. Bu tetikleyici faktörler alkol, stres, sigara, tuz, kafein ve buna benzer faktörlerdir.

İlaç Tedavisi Süreci

Vertigonun neden olduğu bulantı ve kusma gibi rahatsızlıkların önlenmesi için hastalığın nedenine göre en uygun ilaç verilerek vertigo tedavi edilmeye çalışılır.

Cerrahi Tedavi

Uygulanan diğer tedavilerden olumlu sonuç alınamadığı zaman vertigo ameliyatı yapılarak hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Bu ameliyatlarla iç kulağın stabilizasyonu yapılır. Ayrıca kulaktan beyne giden sinyalin gönderimini de ortadan tamamen kaldırmak için cerrahi yönteme başvurulur.

Mustafa BİLAZER

Vertigo ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

5 Şubat 2018

Somon Dna Öncesi Sonrası

Somon Dna Öncesi Sonrası Çevresel faktörlerin etkisi ile cilt zaman ile kalitesini kaybetmektedir. 30’lu yaşlarda başlamakta olan kolajen kaybı her yıl %1 artış göstermektedir. Böyle bir […]
1 Şubat 2018

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocuklarda KBB Muayenesi Çocukları etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren çok sayıda kulak burun boğaz hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları; yapışmış kulak, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve […]
29 Ocak 2018

Rinoplasti Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Estetik burun ameliyatının cerrahi adı olan rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilerek mevcut deformasyonlarının önüne geçilmesi amacıyla yürütülen lokal anestezi müdahalesinde yürütülen cerrahi müdahaledir. Bu […]