Vertigo Nedir

Kepçe Kulak Tedavisi
10 Kasım 2017
Geniz Eti Büyümesi
14 Kasım 2017

Vertigo Nedir

Vertigo Nedir

Yaygın bilinen yanlış ifadelerin aksine vertigo bir hastalık değil bir hastalığın en büyük semptomudur. Bu nedenle bir belirti olarak ele alınmalı ve daha büyük bir hastalığın ön muayenesini olarak tatbik edilmelidir. Vertigo, kendini baş dönmesi olarak gösterir. Ancak bu baş dönmesi ataklar halinde gelişir ve kişide yer, ayağının altından kayıyormuş izlenimi verir. Bu açıdan yaklaştığımızda vertigo nedir sorusuna verilecek yanıt temel belirteci baş dönmesi olan ve de daha büyük bir hastalığın ön habercisi olan baş dönmesi ataklarıdır diyebiliriz. Baş dönmesi atakları hastadan hastaya fark gösterir. Uzunlukları dakikalarca sürebildiği gibi akut seviyedeki hastalarda bu oran saatlere kadar çıkabilir. Aynı anda kalp ve beyin de dahil olmak üzere birçok vücut parçasını ilgilendiren ana rahatsızlıkların bir numaralı belirtisi olduğundan gözetim altında tutulmalı ve hemen uzman bir hekime gösterilmelidir. Dünyada görülme istatistiği çok yüksek olan vertigonun ülkemizde de 20 milyondan fazla insanda görüldüğü saptanmıştır.

Vertigo Belirtileri Neler ?

Vertigo Nedir

Vertigo bir belirti olduğu gibi aynı zamanda bir sonuçtur da. Bu nedenle diğer hastalıklarla ya da belirtilerle karıştırılma ihtimali çok yüksektir. İnsanları zorlayan diğer hastalıklardan tek farkı olarak baş dönmesi gösterilebilir. Baş dönmesine eşlik eden diğer etkiler ise vertigonun ileri bir seviyeye taşındığının en bariz göstergesidir. Kişide baş dönmesi cereyan ederken aynı anda terleme ye da soluk alıp vermede zorlanma etkileri görülebilir. Görüşte bulanıklık ve kulak çınlaması diğer belirtiler arasında gösterilmektedir.

Vertigo Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir ?

Ülkemizde milyonca insanı kıskacı altına alan vertigo tedavisinde de belirtileri kadar çoklu hedefler gözlenir. Muayenede edildikten sonra Op. Dr. Mustafa BİLAZER eşliğinde vertigonun ana kriterleri, belirtileri ve hangi hastalığı işaret ettiği saplanır. Hangi vücut bölgesindeki tesiri kuvvetliyse o tedavi biçimi benimsenir. Genelde ilaç tedavisi uygulanır. Alkol ya da sigara gibi dış etkiler sonucu vertigo oluşumu cereyan ederse hastaya söz konusu alışkanlıklar terk ettirilir. Bununla birlikte uç seviyelerde seyreden kimi vertigo vakalarında son çare olarak cerrahi işlemlere başvurulur. Sık sık yaşanan baş dönmeleri sonucunda bir hekime gidilmeli ve vertigo tedavisi geç kalınmadan başlamalıdır.  

Vertigo Tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişime geçiniz.

Comments are closed.