Uyku Apnesi

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi Ne Demektir?

Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan uyku, tüm vücudun dinlenmeye geçtiği bir dönemdir. Dinlenmeye geçilen bu dönemde uyku apnesi yaşayan kişilerin sinirli ve depresif bir halde görünmesinin sebebi uyku kalitesinin bozulmuş olmasıdır. Uyku kalitesini bozan uyku apnesi nedir birçok kişi tarafından bilinmeyen ve önemsenmeyen bir durumdur. Uyku apnesi son zamanlarda en sık görülen hastalıklardan biridir. İnsanlarda uyku bozukluğuna yol açan en önemli hastalıklardan biri uyku apnesidir.

Son derece ciddi olan bu hastalık horlama ve uyku esnasında solunumun durması olarak tanımlanmaktadır. Ölümcül bir etkisi olması ve çok yavaş ilerlemesi ile en tehlikeli hastalıklardan biridir. İnsanların ömürlerinin üçte biri uyku ile geçmektedir. Bu sağlıklı bir yaşamın gerekliliğidir. Kalitesiz geçirilen bir uyku, gündüz sürekli olarak uyuklama hali ve konsantrasyon eksikliği gibi şikayetlerin oluşmasına neden olmaktadır. Türkiye’de görülme sıklığı % 5 – olan uyku apnesi etkisi en çok kaliteli uykuya olmaktadır. Uyku apnesi sendromu sırasında nefesin durması 10 saniye sürmektedir. Nefesin durması uyku esnasında olmaktadır.

Uyku Apnesi

Uyku apnesinin en büyük risk faktörlerinden birisi şişmanlıktır. Bu hastalığa yakalanan kişiler genel olarak kısa boylu, şişman, boynu kısa ve gıdının belirgin olması gibi özellikler taşımaktadır. Bu gibi durumlarda hastaneye giden hastanın uyku apnesi doktor tarafından gerekli kontroller yapılarak teşhis ve tanısı konur.

Uyku apnesi olan kişinin yaşam ve uyku kalitesi bozulur. Bu kişiler gündüz her yerde sürekli uyku halinde olur ve uyumaya çalışır. Ayrıca uyku apnesi hastalığı olan kişiler çok yüksek sesle sürekli olarak horlarlar ve çevresindekileri bu konuda rahatsız ederler. Bu kişiler sürekli bir yorgunluk halindedir ve çevresi ile bu nedenle ilişkisi bozulur. Bu hastalığın tedavi edilebilmesi için  belirtileri önem taşımaktadır. Çok ciddi olan ve ölümle sonuçlanabilen bu hastalık için erken tedavi çok önemlidir. Bu da hastanın belirtileri fark ederek doktora gitmesine bağlıdır. Genel anlamda uyku apnesi yaşayan kişilerde ne gibi belirtiler olur aşağıda anlatılmıştır.

Uylu Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

-Sabah yorgun ve uykusuz uyanma

-Yüksek sesle sürekli horlama

-Sürekli enerji düşüklüğü

-Motivasyon azlığı

-Konsantrasyon eksikliği

-Aşırı kilo

-Kilo verememe

-Yüksek derecede tansiyon

-Kalp krizi

-İnme

-Düzensiz kalp atışları

-Sabahları baş ağrısı

-Sosyal hayatın bozulması

-Başarısızlık

-Cinsel isteksizlik

-Trafik kazalarının artması

-Düzensiz solunum

-Unutkanlık

-Geceleri sık sık tuvalet ihtiyacı olması

-Kadınlarda adet düzensizliği

-Huzursuz uyuma

-Terleme

-Reflü

-Ağız kuruluğu

Yukarıda sayılan belirtilerden bir veya birkaçı yaşandığı anda uyku apnesi tedavi merkezi aracılığı ile hastalığın teşhisi sağlanır. Bu hastalık çok yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle fark edildiği anda çok fazla ilerlemede tedavisi yapılabilir. Hastanın durumuna ve yaşına göre değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Uyku Apnesi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku tedavisi için hastaneye başvuran kişilere ilk olarak uyku testide denilen uyku apnesi testi yapılarak uyku seviyesi ölçülür. Bu test sonucuna göre de kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanır. Tedavi yöntemleri şunlardır:

Cerrahi Tedavi

Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından horlaması olan ve uyku apnesi sendromu yaşaya kişilere boğaz ve buruna yönelik cerrahi işlem yapılır. Yapılan ameliyat ile uyku apnesi sorununun geçmesi kesin değildir. Bu nedenle uyku apnesi ağır bir şekle ilerlediyse ilk yöntem ameliyat olmaz.

Ağız İçine Araç Tedavisi

Son zamanlarda uyku apnesi sorununda en fazla uygulanan yöntemlerdendir. Ağız içi araçlar uzman diş doktorları tarafından kişiye özel ölçülerle hazırlanarak uygulanır. Bu işlem çene kısmının öne gelerek dilin geriye kaçmasına engel olmaktadır.

Mustafa BİLAZER

Uyku Apnesi ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

5 Şubat 2018

Somon Dna Öncesi Sonrası

Somon Dna Öncesi Sonrası Çevresel faktörlerin etkisi ile cilt zaman ile kalitesini kaybetmektedir. 30’lu yaşlarda başlamakta olan kolajen kaybı her yıl %1 artış göstermektedir. Böyle bir […]
1 Şubat 2018

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocuklarda KBB Muayenesi Çocukları etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren çok sayıda kulak burun boğaz hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları; yapışmış kulak, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve […]
29 Ocak 2018

Rinoplasti Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Estetik burun ameliyatının cerrahi adı olan rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilerek mevcut deformasyonlarının önüne geçilmesi amacıyla yürütülen lokal anestezi müdahalesinde yürütülen cerrahi müdahaledir. Bu […]