Uyku Apnesi Nedir

Burun Estetiği Doktoru
19 Temmuz 2017

Uyku Apnesi Nedir

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir; uykudaki horlamak değil nefesin kesilmesi demektir. Horlama; solunum sırasında havanın daralan yutak ve geniş boşluğundan geçerken çevresindeki yumuşak dokuları titreştirmesinden dolayı meydana gelen gürültüdür. Kadınlarda yağlanma genellikle kalça bölgesinde, erkeklerde ise karın ve boyun bölgesinde olduğu için horlama erkeklerde daha sık görülür. Horlama sağlık açısından insanlara herhangi bir zarar vermez. Fakat horlamaya eşlik eden uykusuzluk, yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve sersemlik duygusu şikayetleri varsa uzman bir hekime başvurulmalıdır. Horlama; kilo verme, sigara ve alkolü bırakma, spor yapma ve yüksek yastıkta yatma gibi çözümler ile tedavi edilebilir. Fakat uyku apnesi tedavi için mutlaka bir doktor ile görüşülmelidir. Uyku apnesi neden olur? Uyku apnesi, uykuda soluğun bir anlık kesilmesidir ve burun eti, büyük dil, yüksek damak gibi bir çok nedeni vardır. Peki uyku apnesi belirtileri nelerdir? Sabah güne yorgun ve halsiz başlamak, sersemlik ve dikkat dağınıklığı gibi belirtileri vardır. Uzman doktor Mustafa Bilazer Kliniği’ne başvurarak uyku apnesi sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, uykuda nefesin durması hastalığına verilen bir isimdir. Nefes durmaları genel olarak gece boyu bir kaç kez tekrarlayabilir. 60 yaş sonrası erkeklerde sık görülen bu hastalık kısa boylu, kısa boyunlu ve göbekli erkeklerde daha çok görülür. Büyük dil, sarkık yumuşak damak yapısı, küçük ve içe doğru çene yapısı, büyük bademcik yapısı, burun eti, uzun ve küçük dil, yüksek ve sert damak gibi ağız ve burun yapılarından dolayı uyku apnesi ile karşılaşılır.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, kişinin uyku kalitesini düşürür ve kişiler sabah kalktığında dinlenmiş hissetmezler. Genellikle bu hastalığı yaşayan kişiler, sabah yorgun ve halsiz hissederler. Gün içinde uykusuzluk çekerler. Ağız kuruluğu, konsantrasyon güçlüğü, baş ağrısı, sinirli olma hali, unutkanlık, iktidarsızlık, gece terlemeleri ve cinsel istekte azalma görülür.

Uyku Apnesi Teşhisi İçin Uyku Merkezlerine Gidilmeli Midir?

Evet, kesinlikle gidilmelidir. Uyku apnesi belirtileri sizde varsa mutlaka bir uyku merkezine giderek tanı konması ve hastalığın şiddetinin saptanması gerekir. Uyku merkezlerinde tüm gece uykunun kalitesi araştırılmalı ve farklı parametreler not alınarak değerlendirilmelidir. Uyku merkezinde; hastanın ne zaman uyuduğu ve uyanık olduğu, uykunun hangi evresinde bulunduğu ve uykunun bir gece içindeki oranı tespit edilir. Bu tespitlerin yapılması için elektroensefalografi, çene ve bacaklardaki kas hareketleri, göz hareketleri, solunum hareketleri, göğüs ve karın nefes hareketleri, kan parsiyel oksijen basıncı ve kalp atımı gibi parametreler elektrod ve sensörler aracılığı ile kaydedilir.

Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastaların hayat tarzı ve genel alışkanlıkları değiştirilmelidir. Hastalar, düzenli spor yapmalı, alkol ve sigaradan uzak durmalı, sağlıklı bir biçimde beslenmelidir. Hastalarda uygun görüldüğü takdirde CPAP denen pozitif basınçlı hava maskeleri kullanılabilir. Bunun dışında ağız içi aparatlar takılabilir fakat bu tür tedaviler geçici süredir.

Uyku Apnesi İçin Cerrahi Müdahale Gerekli Midir?

Burun kemiği eğriliği, deviasyon, burun eti büyümesi gibi durumlar mutlaka cerrahi operasyonla düzeltilmelidir. Dil kökü ve yumuşak damak, sert damak gibi durumlarda da cerrahi müdahale yapılmalıdır. UPPP ameliyatı sayesinde küçük dil, yumuşak damak ve bademcik, polipler gibi üst solunum yolundaki yumuşak doku fazlalıkları cerrahi müdahaleler ile azaltılabilir. Bunun dışında dili askıya alma uygulaması, dil köküne radyofrekans işlemi ve çene ilerletme ameliyatları yapılabilir.

Yumuşak Damak Cerrahi Operasyonu

UPPP adı verilen cerrahi yöntem bu ameliyatlarda kullanılır. Bu operasyonda, ağız boşluğu ile hava yolunu daraltan tüm dokular düzeltilir. Böylece solunum yolu genişler ve rahatlar. Bu operasyon genel anestezi altında yapılır.

Bunun dışında LAUP yöntemi denilen lazer ile yumuşak damak operasyonu kullanılabilir. Bu işlem, lokal anestezi altında yapılabilir.

Başka bir yöntem olarak yumuşak damak bölgesine radyofrekans uygulanır ve damak gergin hale getirilir.

Dil Kökü Cerrahi Operasyonu

Bu operasyonlarda genellikle sleep yöntemi uygulanır. Genel anestezi altında yapılan dil kökü operasyonlarında cerrahi sütür denilen malzeme alt çene kemiğine sabitlenerek dil kökü öne çekilir. Böylece hava kanalları açılır. Dil kökünde olan fazla dokular çıkarılabilir.

Bunun dışında alt çene ilerletme operasyonları yapılabilir. Mandibula ilerletme cerrahisi yöntemi bu noktada kullanılabilir.

Comments are closed.