Tükürük Bezi Ameliyatı

Geniz Eti
5 Ekim 2017
En İyi Burun Estetiği
9 Ekim 2017

Tükürük Bezi Ameliyatı

Tükürük Bezi Ameliyatı

Tükürük bezinin işleyiş mantığını ve önemini kavramak için ilk olarak tükürük bezi nedir sorusuna cevap bulmak gerekir. Tükürük salgılamak ve salgılanan tükürüğün ağız içine ulaşmasını sağlamak görevi üstlenen sistem vücudumuzda üç farklı çeşitte bulunur.

 -Parotis bezleri; yanağın kulağa yakın bölgesinde yer alır. Bu kanal, salgının yanağın iç kısmına boşaltılmasını sağlar.

 -Çene altı bezleri; çenenin altı kısmında bulunan kanal tükürüğün alt ve ön dişlerin arkasına boşaltılmasını sağlar.

 -Dilatı bezleri; bu bölgede bulunur ve salgının ağız zeminine boşalmasını sağlar.

Tükürük Bezinde Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir?

Tükürük Bezi Ameliyatı

Tükürük bezlerinin içinde oluşan ve kalsiyum açısından zengin küçük taşlar, tükürük bezi taşı hastalığının görülmesine neden olur. Bu süreç içinde şişmeye başlayan tükürük bezleri ağrır. Salgı akışının kısmen ya da tamamen durması da tükürük bezi enfeksiyonlarının görülmesine neden olur.

Bakterilerin neden olduğu ve oldukça acı veren tükürük bezi enfeksiyonu, yaşlı yetişkin bireylerde daha fazla görülür. Uygun bir tedavi yöntemi izlenerek süreç kısa sürede etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Kistler, iyi huylu tümörler, kanserli tümörler, tükürük bezi büyümesi ve Sjögren sendromu bu bölgede sıklıkla görülen hastalıklar arasında sayılabilir.

Tükürük Bezi Hastalıklarında Tanı Nasıl Konur?

Hastalık belirtilerini taşıyan kişilere yapılan görüşmede Op. Dr. Mustafa BİLAZER ilk olarak hastanın hikayesini dinler. Daha sonra yapılan muayene ağız içi dahil olmak üzere tüm baş ve boyun bölgesini kapsar. Tükürük bezi tedavisi rahatsızlığın türüne ve evresine göre değişiklik gösterebilir. Viral enfeksiyonların tedavi süreci ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların yanı sıra dinlenme ve bol içme üzerine planlanır. Kist ve iyi huylu tümörlerin tedavisinde ağırlıklı olarak cerrahi müdahaleye başvurulur. Belli durumlarda sürecin tekrar etmemesi için radyasyon tedavisi yapılabilir.

Kötü huylu tümörlerin tedavisindeyse cerrahi uygulamanın ardından sırasıyla radyasyon tedavisi, radyoterapi veya kemoterapi uygulamasına geçilir. Tükürük bezi ameliyatı tükürük bezi ameliyat fiyatları hastanın durumuna özel olarak belirlenir. Tükürük bezi hastalıklarından korunabilmek için; sigara kullanımdan kaçınmak, sağlıklı beslenmeye önem vermek, sıvı kaybını önlemek ve ağız bakımına ve sağlığına gereken özeni göstermek son derece önemlidir.  

Tükürük Bezi Ameliyatı hakkında detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

Comments are closed.