Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisi

Kafa kemiklerinin iç kısmına yerleşen ve ağız tarafları burnun iç kısmına açılan içi hava dolu kemik boşluklarına sinüs adı verilir. Peki, sinüzit nedir dersek, bunun da sinüslere bağlı olarak gelişen bir hastalık olduğunu söylemek mümkündür. Sinüs boşluklarının doldurulmasını sağlayan mukozanın mantar, viral ya da bakteriyel gibi nedenlerle iltihaplanması durumuna sinüzit denilmektedir. Bağışıklık sistemi, üst solunum yolu enfeksiyonu, geniz eti büyüklüğü, burun ve sinüsün anatomisi, kıkırdağın eğri olması, burun etinin büyüklüğü, sinüs kanallarının kapalı olması ve alerjik rinit ve kötü hava sinüzit oluşumu etkileyen önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Sinüzitin Belirtileri

Bir grip ya da nezle sonrasında; göz ve yüzün çevre kısımlarında zonklayıcı derecede bir baş ağrısı, hafif ateş, burun ve genizden sarı yeşil akıntı gelmesi, boğaz ağrısı, burnun tıkanması, ağızın kokması, koku ve tat almada bozukluk, halsizlik, adaptasyonda güçlük olması sinüzit belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtilerin dışında, çocuklarda bulantı, öksürük, kusma ve iştahsızlık da görülebilir.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit Tedavisi

İlaç tedavisi ve cerrahi müdahale Sinüzit Tedavisi için kullanılan etkili yöntemlerdir. Akut sinüzit söz konusuysa, genellikle ilaç tedavisiyle iyileştirilmektedir. İlaç tedavisinde antibiyotik, burun açıcı spreyler, soğuk algınlığı hapları veya burun ile sinüs yıkama sıvılarından faydalanılmaktadır. Dirençli vakalarda veya tekrarlayan durumlarda cerrahi müdahale düşünülebilir. Sinüzit probleminiz varsa, sinüzit tedavi merkezi sayesinde bu probleminize çözüm bulabilirsiniz. İyi bir sinüzit doktoru durumunuza göre ya ilaç tedavisi uygulayacak ya da ameliyat önerecektir.

Doktorunuz tarafından önerilen ilaçları düzenli olarak kullanmanız, ameliyat gerekliyse ameliyat öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerine uymanız sinüzit tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Ameliyata karar verildiği takdirde, ilk olarak sinüzit ameliyatı öncesi hastanın sinüs tomografisinin sonuçları incelenmektedir. Akutta antibiyotik, kronikte cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Kronik sinüzitte teknolojinin de gelişmesiyle balon sinoplasti yöntemi tercih edilmektedir. Bu yeni geliştirilen sistemde, kapalı olan sinüs yolu su ile şişirilen baloncuklar sayesinde açılarak tedavi edilmektedir. Kullanılan bu yöntem sayesinde sinüzitten kısa bir süre içinde kurtulmak ve aynı gün içinde normal yaşantıya dönmek mümkündür.

Sinüzit Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulanan sinüzit tedavisi balon sinoplastiyse, hastanın hızlı bir şekilde iyileşerek sinüzit ameliyatı sonrası hemen ayağa kalkması mümkündür. Yani aynı gün içerisinde hasta normal yaşantısına dönebilir. Bu yöntemi uygulayanın eğitimi almış bir KBB doktoru uygulayabilir. Her yerde uygulanabilen bir yöntem değildir. Bu nedenle bu uygulamanın yapıldığı merkezler tercih edilmelidir. Bu tekniğin uygulanabilmesi için daha öncesinde hastanın endoskopik cerrahi yönteme başvurmamış olması gereklidir. Operasyon sonrasında hastanın genel olarak iyileşme süresi üç saattir. Genel cerrahi ve anestezi sonrasında üç saat sona erdiğinde iyileşme gözlenmektedir. Operasyon bitince hastanın, hastanede kalması gerekmez. Balon sinoplastide hasta aynı gün taburcu olabilir.

Mustafa BİLAZER

Sinüzit Tedavisi ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

5 Şubat 2018

Somon Dna Öncesi Sonrası

Somon Dna Öncesi Sonrası Çevresel faktörlerin etkisi ile cilt zaman ile kalitesini kaybetmektedir. 30’lu yaşlarda başlamakta olan kolajen kaybı her yıl %1 artış göstermektedir. Böyle bir […]
1 Şubat 2018

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocuklarda KBB Muayenesi Çocukları etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren çok sayıda kulak burun boğaz hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları; yapışmış kulak, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve […]
29 Ocak 2018

Rinoplasti Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Estetik burun ameliyatının cerrahi adı olan rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilerek mevcut deformasyonlarının önüne geçilmesi amacıyla yürütülen lokal anestezi müdahalesinde yürütülen cerrahi müdahaledir. Bu […]