Sinüzit Belirtileri

Bademcik Ameliyatı Sonrası
20 Kasım 2017
Kbb Doktoru
28 Kasım 2017

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit Nedir?

Kafa kemiklerinin içine yerleşmiş olan ve kanalları buruna açılan içi hava ile dolu olan kemik boşluklarıdır. Bir kısmı doğumdan sonra oluşur. Diğerleri ise daha sonra oluşmaktadır. Ergenlikte oluşumları tamamen tamamlanır. Sesin tınısını, karakterini sağlar. Burundan geçen havanın nemlenmesine yardımcı olur.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit belirtileri göz ve yüz çevresinde şiddetli hissedilen baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun ve genizden sarı yeşil renkte akıntı gelmesi, boğaz ağrıları, ağız kokusu oluşması, koku ve tat alma bozukluğu, hafif derecede ateş olması, halsizlik, adaptasyon güçlüğü, çocuklarda ek olarak iştahsızlık, öksürük, bulantı ve kusma da görülebilir. Sinüzit çok sinsi bir hastalıktır.

Sinüzitin Nedenleri;

Viral üst solunum yolu enfeksiyonları en sık görülen nedenlerindendir. Alerjiye bağlı sinüs ostiumlarını tıkayan mukoza ödemleri ise sinüzitlerin ikinci nedenleri olarak bilinir. Burun içi eğrilikleri, polipler, burun eti büyümeleri, özellikle çocuklarda geniz etlerinin büyümesi, yüzme veya uçak yolculuğu sırasında olan basınç değişiklikleri de ostiumların kapanmasına neden olur.

Sinüzit Tedavisi

Medikal veya cerrahi tedaviye olumlu yanıtlar veren bir hastalıktır. Akut sinüzitler genellikle ilaçlar ile geçmektedir. En önemli etki gösteren ilaçlar ise antibiyotiklerdir. Hastalığın şiddetine göre kullanım süreleri değişir. İlaçlar düzenli olarak kullanılmadığı zaman hastalıklar tekrarlayabilir. Böylece hastalık kronikliğe doğru gider. Ayrıca tedavisinde burun açıcı spreyler, soğuk algınlığı hapları, alerji hapları ve spreyleri de kullanılmaktadır.

Kronikleşmiş olan sinüzitler de ise önce ilaç tedavisi uygulanır. Fakat tekrarlanan durumlarda cerrahi tedaviler yapılır. Sinüzit ameliyatı da başarı şansı %90 olmaktadır. Sinüzit ameliyatları çocuk yaşlarda da yapılabilmektedir. Kronik sinüziti olan hastalara endoskopik sinüs cerrahisi veya balon sinoplasti cerrahi yöntemi uygulanır. Endoskopik sinüs ameliyatlarında sinüslerin dopal kanallarını tıkamış olan polipler veya diğer anatomik bozukluklar düzeltilir. Sinüs kanalları açılır. Balon sinüsoplasti de ise burundaki hiçbir dokuya zarar verilmez. Kanamaya yol açılmadan tampon gerekmeden hızlı olarak iyileşme sağlanır.

Gribal enfeksiyonlar da mutlaka doktora başvurulmalıdır. Enfeksiyon sürecinde burun daima açık tutulmalıdır. Sizde sinüzitler hakkında bilgi almak istiyorsanız Op. Dr. Mustafa Bilazer ile iletişime geçebilir, hastalıklardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sinüzit Belirtileri ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.