Ses Estetiği

Ses Estetiği

Ses, insanlar için en az dış görünüş kadar önemlidir. Bir kişinin sesi onun duruşunu ve insanlar üzerindeki etkisini doğrudan etkileyecektir. Ses, konuşma aracılığı ile ortaya çıkmaktadır. Ses telleri konuşmamızı ve ses çıkarmamızı sağlayan önemli organlarımızdır. Fakat bazı durumlarda kişi konuşma esnasında çıkardığı sesleri beğenmemektedir. Bu durum kadınlarda da erkeklerde de görülebilmektedir. Bu noktada devreye ses estetiği girmektedir. Peki, ses estetiği nedir? Ses estetiği, diğer estetik operasyonlardan farksızdır.

Estetik amaçlı yapılan her operasyon kişinin fiziksel görünümünde beğenmediği noktaları değiştirmek için yapılır. Ses estetiği de onlar gibidir. Kişi sesini beğenmiyorsa ve değiştirmek istiyorsa devreye giren operasyon çeşitli amaçlarla yapılabilmektedir. Kadın hastaların birçoğu seslerini inceltmek istemektedirler. Kadınlar için ince ve naif bir ses son derece önemlidir. Fakat bazı kadınların sesleri daha kalın ve erkeksidir. Bu durumda yapılması gereken tek şey ses estetiği operasyonu konusunda tecrübeli olan bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Aynı durum erkekler içinde geçerlidir. Bir erkek normalden ince bir sese sahipse ses estetiği tedavisi için başvurabilmektedir. Bu durumda kişinin sesi, ses tonu kalınlaştırılmakta ve kişi istediği ses tonuna kavuşmaktadır.

Ses Estetiği Nasıl Yapılır?

Ses Estetiği

Ses estetiği mümkün mü ya da nasıl yapılır gibi sorular bu konu hakkında endişeleri olan ve ses estetiği yaptırmayı düşünen kişilerce sorulan en popüler sorulardandır. Peki, ses estetiği nasıl yapılır? Ses estetiği tedavileri oldukça çeşitlidir. Amaç sesin tonunun değiştirmektir ve bunu gerçekleştirebilmek için uygulanan yöntemler her sağlık kuruluşunda farklılık göstermektedir. Ses estetiği tedavileri için uygulanan en temel yöntem lokal anestezi ile yapılmaktadır. Lokal anestezi yalnızca bölgesel olarak yapılan uyuşturma işlemi anlamına gelmektedir. Hastaya lokal anestezi uygulanmakta daha sonra ise ağız yolundan özel cihazla ile ses tellerine ulaşılmaktadır.

Ortalama yarım saat kadar süren operasyon sonucunda teller tedavi edilecek ve kişinin sesi istediği gibi ayarlanacaktır. Bu tarz operasyonların en büyük avantajı kişinin herhangi bir acı ya da ağrı çekmemesidir. Bunun sebebi ameliyatın yalnızca ağız yoluyla yani herhangi bir kesi açılmadan yapılıyor oluşudur. Bu ameliyatın yanı sıra farklı tedavi yöntemleri de mevcuttur. Laringoplasti ve lazer gibi tedavi yöntemleri de ses tellerinin değiştirilmesini sağlayarak ses tonunu farklılaştıracaktır. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı sağlık kuruluşunun hangi yöntemi tercih ettiğine bağlıdır.

Ses Kısıklığı Tedavisi

Ses telleri ile ilgili tek sorun ses renginin kalın ya da ince olması değildir. Kişinin ses rengini bu sebeple değiştirmesi estetik amaçlıdır. Fakat ses kısıklığı tedavisi zorunlu olan tedavilerden bir tanesidir. Kişi sürekli ses kısıklığı yaşıyorsa ve bu kısıklık kendi kendine geçmiyor ise bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Ses kısıklığının geçmemesi boğaz bölgesinde bir problemin işaretçisi olabilmektedir. Bu sebeple ilk olarak sorunun kaynağı tespit edilmeli tedavi işlemleri ise daha sonra yapılmalıdır. Ses kısıklığı birçok problemden kaynaklanabilmektedir. Bu problemlerden ilki ses teli iltihabıdır. Bunun yanı sıra guatr gibi rahatsızlıklarında ses kısıklığına yol açtığı bilinmektedir. Bu noktada problem neyse tedavide ona göre yapılmalıdır. Bu sayede ses kısıklığı problemi çözülecek ve kişi günlük yaşantısına dönebilecektir.

Ses Kısıklığı Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ses kısıklığına neden olan hastalık ne olursa olsun kısıklık esnasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlarda ilki sigara kullanımıdır. Sigara ses tellerini ve gırtlak bölgesini daha da tahrip edecek ve ses kısıklığı problemini arttıracaktır. Bunun yanı sıra ses telleri çok kullanılmamalı ve hangi operasyon geçirilmiş olursa olsun en az 2-3 gün hiç konuşmadan dinlenilmelidir. Bu sayede ses telleri kendini toparlayacak ve eski halini alması çok daha kolay olacaktır.

Mustafa BİLAZER

Ses Estetiği ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

5 Şubat 2018

Somon Dna Öncesi Sonrası

Somon Dna Öncesi Sonrası Çevresel faktörlerin etkisi ile cilt zaman ile kalitesini kaybetmektedir. 30’lu yaşlarda başlamakta olan kolajen kaybı her yıl %1 artış göstermektedir. Böyle bir […]
1 Şubat 2018

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocuklarda KBB Muayenesi Çocukları etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren çok sayıda kulak burun boğaz hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları; yapışmış kulak, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve […]
29 Ocak 2018

Rinoplasti Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Estetik burun ameliyatının cerrahi adı olan rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilerek mevcut deformasyonlarının önüne geçilmesi amacıyla yürütülen lokal anestezi müdahalesinde yürütülen cerrahi müdahaledir. Bu […]