Östaki Borusu

Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi
16 Kasım 2017
Bademcik Ameliyatı Sonrası
20 Kasım 2017

Östaki Borusu

Östaki Borusu

Östaki borusu, burnun arkasında bulunan, geniz ile orta kulak arasında geçiş sağlayan bir kanal olarak bilinir. Orta kulaktan yutağa açılmaktadır. Böylece orta kulakla dış ortamdaki basınç farkını dengeler. Kulak zarının yırtılmasını engeller. Yaklaşık olarak 3,5 – 4 cm arasındadır. Çocuklarda erişkinlere göre daha düzdür. Bu sebeple kulağa bakteri geçişi çocuklarda daha kolaydır.

Östaki Balon Tuboplasti

Östaki Borusu

Balon yardımı ile östaki balon genişletilmesi ise östaki borusunun tıkanması halinde tercih edilen tedavi yöntemlerdendir. Bu tedavi yöntemi diğerlerine göre daha avantajlıdır. Balon tuboplastinin kulaktaki basıncı düşürmesi ve östaki borusunun genişletilerek kulaktaki tıkanıklığı gidermesi amaçlanır. Tuboplasti tedavisi son derece pratik ve hızlıdır. En büyük avantajı herhangi bir kesi açılmamasıdır. Tedavi de hastaya anestezi uygulanır. Tedavi amaçlı kullanılan balon östaki borusunu genişletme de kullanılır. Burun yolu ile östaki borusuna balon yerleştirilir. Bu balon 1-2 kez şişirilir ve östaki borusu bu yöntem ile genişletilir. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Hasta bu işlemi yaptıktan sonra hemen taburcu edilebilir. Birçok kişide olumlu etki gösteren bir tedavi yöntemidir. Tuboplasti tedavisi çocuklarda oluşan problemler için önerilmez. Tedavi de kullanılan cihazlar ve ekipmanlar sadece yetişkinler için uygundur.

Kulakta ağrı varsa, herhangi bir basınç hissediliyor ise ilaç tedavi yapılmasına rağmen bir iyileşme olmuyorsa bu yöntem kullanılmalı ve östaki borusunun genişlemesi sağlanarak tıkanıklık giderilmelidir. İyileşme süreci en geç 1 ayda sonlanır. Tuboplasti tedavisi yapıldıktan sonra hasta ertesi günden itibaren günde 3-5 kere valsalva manevrası yapılmalı ve nazal steroid, nazal lavaj, antibiyoterapi kullanmalıdır. Bu işlemler hasta için oldukça önemlidir.

Östaki Balon Tuboplastinin Uygulanabileceği Kişiler;

Birçok kulağına kulak tüpü takılan fakat tedavi edilemeyen kişiler, kronik otitli kişiler, kulak zarı basıncına karşı aşırı hassasiyeti olan kişiler, kulak zarının arkasında geçmeyen sıvısı olan ve kronik havalanmayan orta kulak problemine sahip hastalar, çökmüş kulak zarı problemi olanlar, klasik tedaviler sonrası kafa içinde basınç hissi olan hastalardır.

Balon Tuboplasti tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Mustafa BİLAZER ‘e başvurarak yardım alabilirsiniz.

Östaki Borusu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.