Östaki Balon Tuboplasti

Östaki Balon Tuboplasti

Kulaklar, duyma işlevine sahip önemli organlarımızdan bir tanesidir. Fakat bazı durumlarda çeşitli problemler oluşmakta ve kişi duyma konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Kulak problemleri oldukça çeşitlidir. Problemlerin en yaygın görüldüğü bölge kula içerisinde yer alan östaki borusudur. Östaki borusu, kulak zarının hemen arkasında bulunan önemli bölgelerden bir tanesidir. Normal şartlarda iç kısmı tamamen hava dolu olan bu boru kulakla geniz arasında bağlantı kurmakta ve kulağın işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Bu borunun kulak zarı arkasında bulunmasının başlıca amacı kulak içindeki hava geçişini sağlamasıdır.

Bu noktada oldukça önemli olan kulak içi bölgelerinden bir tanesidir. Orta kulağı koruma amacı taşıyan bu 3 cm’lik bölgede herhangi bir problem oluşması kulağın tüm dengesini bozacak ve ilerleyen durumlarda orta kulağın enfeksiyon kapmasına ve kulak içerisindeki basıncın artmasına sebep olacaktır. Östaki borusunda herhangi bir problem oluştuğunda kulak bazı belirtiler verecektir. Bu belirtilerden ilki kulak içerisinde sürekli olarak hissedilen basınçtır. Bunun yanı sıra çınlama ve tıkanma gibi problemlerin görülmesi de mümkündür. Bu gibi problemler görüldüğünde bir kulak burun boğaz uzmanına görünülmesi tavsiye edilmektedir. Böylece problemin östaki borusundan mı yoksa farklı bir sorundan mı kaynaklandığı anlaşılmış olacaktır.

Östaki Borusu Problemleri Nelerdir?

Östaki Balon Tuboplasti

Östaki borusu, yeterince iyi bir şekilde çalışmadığında kulakta çeşitli problemler görülecektir. Östaki borusunun boyutu ufak olsa da kulak içerisindeki görevi son derece büyüktür. Kulak içerisinde oluşan problemlerin birçoğu östaki borusu kaynaklıdır. Bu noktada herhangi bir problem oluşması kulak zarının yer değiştirerek orta kulağa yaklaşmasına ve daha birçok soruna yol açacaktır. En sık görülen östaki borusu problemi kulak tıkanıklıklarıdır. Bu noktada kişi etrafını duyamayacak ve tedavi yapılmadığı müddetçe tıkanıklık her geçen gün daha da artacaktır.

Östaki borusunda oluşan bu tıkanıklık problemi hava geçişini engelleyerek kulağın tüm fonksiyonlarını bozacaktır. Bu tıkanıklığın açılması için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tıkanıklığı durumuna göre ilaç ve sprey tedavileri yapılabilmektedir. Bazı hastalarda bu tarz ilaçlar tıkanıklığı giderirken bazılarında herhangi bir gelişme görülmemektedir. Bu noktada devreye östaki balon tuboplasti tedavisi girmektedir. Borudaki tıkanıklığı kesin olarak açan bu yöntem henüz oldukça yeni olup son derece avantajlı olan tedavi biçimlerinden bir tanesidir.

Östaki Balon Tuboplasti Tedavisi Nedir?

Balon tuboplasti tedavisi, östaki borusu tıkanıklıklarından ilk tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri halini almıştır. Bu tedavi birçok açıdan son derece avantajlıdır. Oldukça yeni olan balon tuboplasti tedavisinde kulak içerisindeki basıncı düşürülmesi ve östaki borusunun genişletilerek tıkanıklığın giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu tedavi ortaya çıkmadan önce yapılabilecek tek tedavi yöntemi hastaya çeşitli ilaçlar vermek ve borunun açılmasını beklemektir. Fakat balon tuboplasti tedavisi ortaya çıktığı andan itibaren bu tarz ilaçlara ve spreylere ihtiyaç kalmamıştır.

Bu tedavi ilaç yöntemine oranla çok daha avantajlıdır. İlaçlar yapılan östaki borusu tedavileri çok uzun süreçler alırken balon tuboplasti tedavisi bunun tam tersidir. Tedavi kısa sürede yapılmakta ve hasta eski sağlığına kavuşmaktadır. Daha öncesinde damar tıkanıklıkları açmada kullanılan bu katater yöntemi artık kulak burun boğaz alanında da rahatlıkla kullanılabilmektedir. İlk başta Avrupa’da ortaya çıkan balon tuboplasti yöntemi artık ülkemizde de rahatlıkla yapılabilmektedir.

Östaki Balon Tuboplasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Östaki balon tuboplasti tedavisi son derece pratik ve hızlıdır. Tedavinin en büyük avantajı herhangi bir kesi açılmamasıdır. Tedavi sırasında hastaya anestezi uygulanmakta ve tedavi amaçlı kullanılan balon östaki borusunu genişletmek için kullanılmaktadır. Burun yoluyla östaki borusuna yerleştirilen balon 1-2 kez şişirilmekte ve östaki borusu bu yöntemle genişletilmektedir. İşlem ortalama 20 dakika kadar sürmekte ve hasta hastanede tutulmadan o gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Tedavi birçok kişide etkili olmakta ve östaki borusunu açarak yaşanan kulak problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Dünyada da sıklıkla kullanılan bu yöntem en etkili östaki borusu açma yöntemidir.

Östaki Balon Tuboplasti Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Bu tedavi çocuklarda oluşan problemler için uygun değildir. Günümüzde tedavi sırasında kullanılan cihazlar ve ekipmanlar yalnızca yetişkin olan kişiler için uygundur. Tedavi yetişkin olan ve kulaklarında problem oluşmuş birçok hasta için uygundur. Kulakta ağrılar varsa, basınç hissediliyorsa ve ilaç tedavisine rağmen herhangi bir gelişme yoksa balon tuboplasti yöntemine yönelinmeli ve östaki borusu genişletilerek tıkanıklıklar giderilmelidir.

Mustafa BİLAZER

Östaki Balon Tuboplastı ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

5 Şubat 2018

Somon Dna Öncesi Sonrası

Somon Dna Öncesi Sonrası Çevresel faktörlerin etkisi ile cilt zaman ile kalitesini kaybetmektedir. 30’lu yaşlarda başlamakta olan kolajen kaybı her yıl %1 artış göstermektedir. Böyle bir […]
1 Şubat 2018

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocuklarda KBB Muayenesi Çocukları etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren çok sayıda kulak burun boğaz hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları; yapışmış kulak, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve […]
29 Ocak 2018

Rinoplasti Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Estetik burun ameliyatının cerrahi adı olan rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilerek mevcut deformasyonlarının önüne geçilmesi amacıyla yürütülen lokal anestezi müdahalesinde yürütülen cerrahi müdahaledir. Bu […]