Kulak Zarı Yırtılması

Burun Estetiği Sonrası
25 Eylül 2017
Burun Estetiği Ameliyatı
27 Eylül 2017

Kulak Zarı Yırtılması

Kulak Zarı Yırtılması

Kulak zarı delinmesi sorunlarında görülen en temel belirtiler arasında ilk sıraya şiddetli ağrıyı koyabiliriz. Ağrının zaman içinde hafiflemesiyle birlikte süreç yerini kanlı ve iltihaplı akıntıya bırakır. İşitme kaybı, çınlama ve uğultu da kulak zarı yırtılması belirtileri arasında sayılabilir.

Kulak Zarı Neden Delinir?

Kulak Zarı Yırtılması

Yaşanan kulak enfeksiyonlarının kulak zarı yırtılmasına neden olabileceği bilinmelidir. Vücut basıncının yüksek irtifa ya da su altında olunma halinde farklılıklar yaşaması da bu soruna neden olabilir. Çarpma ve darbelerin yanı sıra kulak çubuğunun dikkatsiz kullanımı da kulak zarında tahribata neden olabilir.

Kulakta yaşanan sağlık problemlerinden bir diğeri de kulak zarı çökmesi olarak karşımıza çıkar. İşitme kaybı yaşayan kişilerin sağlık sorununun ne olduğunun belirlenebilmesi için detaylı tetkikler yapan Op. Dr. Mustafa BİLAZER, doğru teşhis ve tedavi yöntemlerinin uygulanması için gerekli girişimlerde bulunur. Kulak zarında yaşanan çökme sorunu, orta kulak kısmında yaşanacak rahatsız edici bir vakum etkisiyle kendini belli eder. Çeşitli kulak zarı tedavisi seçenekleri arasından en doğrusu seçilerek kısa vadede kalıcı çözümler üretilebilir.

İşitme Duyusunun Kaybı ve İnsana Yaşattıkları

İşitme duyusunda yaşanacak kayıplar insan hayatının kalitesinin düşmesine neden olur. Kulak zarı tedavilerinin zaman kaybedilmeden yapılması son derece önemlidir. İstatistiklere bakıldığında duyma güçlüğü yaşayan kişilerin %90’ının sorununun kulak zarı çökmesi olduğu söylenebilir. Gerekli görülmesi halinde kulak zarı ameliyatı uygulanacak kişilerde tedavi biçimi farklı müdahalelerin kombine edilmesi şeklinde de hayata geçirilebilir. En yaygın cerrahi müdahaleye timpanoplasti adı verilir. Osikuloplasti ve mastoidektomi adı verilen cerrahi uygulamalarda farklı sorunların görüldüğü hastalarda uygulanır.

Kişinin yaşadığı soruna ve planlanan tedavi biçimine göre belirlenen kulak zarı ameliyatı fiyatları yapılacak işlem detayları dikkate alındığında farklılıklar gösterebilir. Kulak zarı ameliyatı geçiren hastaların tercihen ilk gece hastanede kalması istenir. Ameliyat dikişleriyle yaklaşık olarak bir hafta sonra alınır. Kulak zarı ameliyatı sonrası hastaların ilk iki hafta içinde uçağa binmelerine, dağlık bölgelere seyahat etmelerine, ağır spor yapmalarına ve şiddetli şekilde hınkırmalarına izin verilmez. Kulak içi dokuların tamamen iyileşmesini takiben kontrollerin sıklığı azalır ve tam iyileşme sonunda da bitirilir.

Comments are closed.