Kulak Zarı Delinmesi

Botoks Operasyonu
19 Temmuz 2017
Geniz Eti Ameliyatı
14 Eylül 2017

Kulak Zarı Delinmesi

Kulak Zarı Delinmesi

Kulak kanalının içinde bulunan ve dış kulakla orta kulağı birbirinden ayıran ince zara kulak zarı adı verilir. Kulak zarı delinmesi durumu; ciddi bir darbe, ani basınç değişiklikleri ya da kulak çubuklarının sokulması gerekenden daha ileriye itilmesi sonucunda yaşanır. Yaşanan dış kulak enfeksiyonları da kulak zarında sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir.

Kulak Zarında Yaşanan Delinme İşitmeyi Olumsuz Etkiler

Kulak Zarı Delinmesi

Delinmenin yaşandığı yer ve büyüklüğü işitme kayıplarının yaşanmasına neden olabilir. Yaşanan travmanın büyüklüğüne göre orta kulaktaki kemikçiklerin birbirinden ayrılması söz konusu olursa işitime kaybı daha endişe verici boyutlara ulaşabilir. Kulakta yaşanan sorunlardan bir diğeri de kulak zarı çökmesidir. Kalıcı işitme kayıplarının yaşanmasına neden olacak durum iyi tedavi edilmediği sürece yaşam kalitesini de olumsuz olarak etkiler. Sadece kulak değil burun bölgesinde yaşanan travmalar da kulak zarı çökmesine neden olabilir. Sinüzit gibi sorunlarla çok sık karşılaşan kişilerde de bu sorun görülebilmektedir. Her kişide aynı sorunların yaşanmasına neden olmayan sorun kimi zaman çok ilerlediği zaman teşhis edilebilir.

Kronik Sorunlara Cerrahi Müdahale İşe Yarayabilir

Kronik olarak yaşanan orta kulak iltihaplarında timpanoplasti adı verilen kulak zarı ameliyatı zorunlu hale gelebilir. İltihabın temizlenmesinin ardından kulak zarının ve işitme kayıplarının onarıldığı cerrahi işlem sonunda sıkıntılar tamamen yok olur. Basit zar deliklerinde işitme kayıpları %30 seviyelerinde kalabilir. Bu durumda Op. Dr. Mustafa BİLAZER‘in kararına göre hastanın ameliyat edilmesi zorunlu tutulmaz. Kulak zarı değiştirme operasyonları için en ideal yaş grubu 12 ila 14’tür. Temel kulak zarı tedavisi için hastaların evde bulundukları süre içerisinde kulaklarını kuru tutmaları ve burun sümkürmekten kaçınmaları tavsiye edilir.

Kulak Zarı Ameliyatı İyileşme Süreci Hakkında Merak Edilenler

Ameliyat sonrasında dış kulak yoluna şişen kulak tamponu ve kanamayı durduracak tıbbi malzemeler konur. Ameliyattan sonraki günlerde kulak için kanlı kulak sıvısı görülmesi son derece normaldir. Kulak arkasına kesi yapılması gerekmişse sargı en az 24 saat tutulur ve bu durum daha ağrılı olabilir. Kulak zarı tedavi fiyatları kişinin sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. En doğru tedavi biçimi ve bütçelendirme yapılan muayene ve tetkikler sonrasında netlik kazanabilir.

Comments are closed.