Kulak Zarı Ameliyatı

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler
15 Eylül 2017
Bademcik Operasyonu
19 Eylül 2017

Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak en az burun ve göz kadar önemli olan organlarımızdandır. Bir problem olmadığında varlığı anlaşılamayan fakat herhangi bir kulak probleminde varlığını net bir şekilde ortaya koyan bu organın yapısı tahmin edildiğinden çok daha farklıdır. Kulağın duyma işlevini yerine getirebilmesi için kulak zarı dahil tüm yapıların başarılı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Fakat bu zarda oluşacak en ufak bir problem kişinin tüm dengesini etkileyecek ve ağrı yaparak rahatsızlık verecektir.

Kulak zarında meydana gelen ve sıklıkla karşılaşılan en yaygın problem kulak zarı delinmesi olmaktadır. Bu delinme durumu çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda iş uzmanına bırakılmalı ve Op. Dr. Mustafa Bilazer tarafından muayene olunmalıdır. Bu sayede herhangi bir kulak zarı yırtılması durumu söz konusu ise tespit edilecek ve tedavi için gerekli olan işlemlere başlanacaktır.

Kulak Zarı Delinmesi Neden Olur?

Kulak zarı çökmesi ya da delinmesi probleminin birçok çeşitli nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden ilki enfeksiyondur. Orta kulakta oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon delinmelere neden olabilmektedir. Orada oluşan sıvı zara baskı yapacak ve buda yırtılmalara sebebiyet verecektir. Bunun yanı sıra kulağa yabancı bir cismin sokulması ya da sürekli olarak yüksek sesle müzik dinlemekte delinmelere yol açabilmektedir. Bu noktada en etkili kulak zarı tedavisi ameliyat olacaktır.

Kulak Zarı Ameliyatı Nedir?

Kulak zarı ameliyatı, kulak zarında oluşan açıklığın kapatılması ve kişinin yaşadığı duyma probleminin giderilmesi amacı ile yapılan özel bir ameliyattır. Timpanoplasti adı verilen bu ameliyat kulak zarı tedavileri içerisinde en popüler olanıdır. Ameliyat zarın onarılması için özel bir doku kullanılması temeline dayanmaktadır. Bu sayede var olan delik kapatılacak ve sorun ortadan kalkacaktır. Kulak zarı ameliyatı sonrası kulak mümkün olduğunca korumalı ve yüksek seslerden uzak durulmalıdır.

Özellikle ameliyat sonrası hapşırmalarına dikkat edilmeli ve mümkün olduğunda ağız açık bir şekilde hapşırılmalıdır. Bunun yanı sıra ağır egzersizlerden de uzak durulmalı ve mümkün olduğunca dinlenilmelidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli faktör sudur. Bu sebeple banyo yaparken suya hep dikkat edilmeli ve kulak bu sudan korunmalıdır. Bu denli önemli olan kulak zarı ameliyatı fiyatları hastanın kulak sağlığı durumuna ve operasyonun gerçekleştirildiği sağlık kuruluşunun fiyat çerçevesine göre değişiklik gösterecektir.

Comments are closed.