Kulak Estetiği

Kulak Estetiği

Günümüzde farklı sebeplerden dolayı ötürü kulak estetiği ameliyatları yapılmaktadır. Bunlar arasında kulak küçültme ve kepçe kulak operasyonları ile birlikte küpe delik kısımlarının yırtılması en çok yapılan ameliyatlardır. Özellikle kepçe kulak tedavisi olarak bilinen ve doğuştan gelen bu fiziksel sorun, aynı zamanda genetiktir. Kulak kıvrımlarının istenilen düzeyde gelişmiş olmaması nedeni ile yapılan bir cerrahi müdahale kapsamında normal boyutlarına döndürülür.

Çocukluk evresinde 6 ya da 7 yaşına gelindiği zaman kulağın gelişme dönemi sona erdiğinde, kepçe kulak ameliyatı yapılması önerilmektedir. Yaklaşık olarak bir saat kadar süren bu operasyon sonrası kulağa pansuman yapılıp sarılır ve doktor tarafından ağrıların azalması için ağrı kesici verilir. Birkaç hafta içerisinde sargılar açıldıktan sonra bir süre saç bandının kullanılması önerilen bir başka durumdur. Bu ameliyatlar çocuklar için genel anestezi ile büyüklerde ise lokal anestezi bünyesinde yapılmaktadır.

Anotia ve Mikrotia ile Lop Ear

Kulak Estetiği

Her biri, doğuştan gelen kulak parçalarının eksikliği olarak bilinen hastalıklardır. Özellikle anotia ve mikrotia, yalnızca kulak kepçesinin ya da kulak memesinin doğuştan çok ufak bir bölümünün oluşma durumudur. Genelde bu sorun sadece tek bir kulakta görünür. O yüzden 6 ya da en çok 7 yaşına kadar kulak gelişimi tamamlandıktan sonra tedavisinin yapılması uygun olur. Ancak nadiren de olsa her iki kısımda da mikrotia ya da anotia kulak parçası eksikliği var ise o zaman mutlaka 4 yaşına gelindiği zaman tedavi sürecinin başlaması büyük bir önem taşır. Kulak kepçe bölümünün üst noktasının kısa kalmış ya da dar olması da lop ear olarak bilinir. Doğuştan gelen bütün bu fiziksel kulak anomalilerin tedavisi uzman bir doktor bünyesinde cerrahi bir müdahale ile yapılmaktadır.

Özellikle mikrotia ameliyatları kapsamında çocuk ya da yetişkinin kaburga bölümündeki kıkırdak dokusunun alınması ile birlikte kulağın iskelet kısmı oluşturularak yapılır. Ardından kulak memesi düzenlemesi uygulanarak operasyon sona erdirilir. Fakat bu ameliyatlar birkaç defa daha tekrarlanarak istenilen fiziksel düzgünlüğe getirilmesi gerekmektedir. İkinci yöntem ise protez kulak ameliyatlarıdır. Bu operasyon kapsamında hastanın kulağına uzman doktorlarca vidalar yardımı ile protez kulak kafatasına yerleştirilmektedir. Arzu edilen normal kulak şekli bu sorunlar adına birkaç tekrar ameliyat ile tam olarak mümkün olduğu için büyük bir sabır da gerektirdiğini söylemek gerekir.

Kulak Estetiği Merkezi

Kulak estetikleri hassas bir durum olduğu için ve kıkırdak dokusundan oluştuğundan dolayı bu alanda uzman ve büyük bir tecrübeye sahip olan kulak estetiği doktoru bünyesinde gerçekleştirilmelidir. Kulak kepçesi, kulak küçültme ya da eksik kulak ameliyatları adına profesyonel bir doktor gerekirken, aynı durum steril bir ortamı olan ve tüm teknolojik cihazları bünyesinde barındıran, uzman bir kadrosu ve araç gereçleri ile güvenilir bir kulak estetiği merkezi de ayrıca önem taşımaktadır.

Mustafa BİLAZER

Kulak Estetiği ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

5 Şubat 2018

Somon Dna Öncesi Sonrası

Somon Dna Öncesi Sonrası Çevresel faktörlerin etkisi ile cilt zaman ile kalitesini kaybetmektedir. 30’lu yaşlarda başlamakta olan kolajen kaybı her yıl %1 artış göstermektedir. Böyle bir […]
1 Şubat 2018

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocuklarda KBB Muayenesi Çocukları etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren çok sayıda kulak burun boğaz hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları; yapışmış kulak, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve […]
29 Ocak 2018

Rinoplasti Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Estetik burun ameliyatının cerrahi adı olan rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilerek mevcut deformasyonlarının önüne geçilmesi amacıyla yürütülen lokal anestezi müdahalesinde yürütülen cerrahi müdahaledir. Bu […]