Kepçe Kulak Tedavisi

Geniz Eti Tedavisi
9 Kasım 2017
Vertigo Nedir
13 Kasım 2017

Kepçe Kulak Tedavisi

Kepçe Kulak Tedavisi

Kepçe Kulak Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir ?

Günümüz sınırları içerisinde her 20 çocuktan birinde kepçe kulak vakası görülmektedir. Sanılanın aksine çok yaygın olan bu biçim bozukluğunun iki ana nedeni mevcuttur. Bunlardan ilki genetik kodlamadır. Babadan ya da anneden kalıtımsal olarak geçen kepçe kulak bozukluğu genellikle kulak kıvrımlarının içe değil dışarı doğru bir açıyla gerilmesinden meydana gelmektedir.

Aynı zamanda kulağın içinde yer alan çukur bölgesinin normal kulaklara oranla çok daha fazla derin olması kulakların kepçe görünmesinde ilk dereceden etkilidir. Çeşitli kazalar, çarpma, sert bir cismin kulak bölgesine isabet etmesi gibi fiziksel durumlarda da sonradan kepçe kulak tedavisi başlatılmaktadır. Aynı zamanda genetik olmadan da başlatıcı olarak bazı çocuklara iç fiziksel dengelerden dolayı kepçe kulak teşhisi konulabilmektedir.

Kepçe Kulak Hastalığının Sonuçları Ne Olmaktadır ?

Kepçe Kulak Tedavisi

Kepçe kulak bir hastalık olarak nitelendirilse de aslında kulak estetiği açısından önemli olan bir rahatsızlıktır. Vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak psikolojik etkileri yıkıcı olabilmektedir. Genellikle okul çağından itibaren kepçe kulak vakası görülen çocuklarsa içe dönüklük, kendini beğenmeme, yalnız hissetme ve depresyona meyil gibi psikolojik rahatsızlıklar sağlanmıştır. Bu bağlamda biçim bozukluğunun düzeltilmesi çocuğun ilerideki yaşlarındaki iç huzuru ve okul dönemindeki arkadaşlık ilişkileri için önemli bir noktayı teşkil etmektedir. 3 yaşından sonra kulak yapısal olarak büyümesini tamamladığı için herhangi bir yaş aralığında tedavi ve ameliyat gerçekleştirilebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Gerçekleşmektedir ?

Kulak arkasına yapılan cerrahi müdahalelerle gerçekleşen kepçe kulak ameliyatı yüzde doksan oranında başarı getirmektedir. Ameliyat bir saat içerisinde ağrısız olarak gerçekleştirilir. En fazla merak edilen konulardan biri ameliyat sonrası iz kalır mı kaygısı ise tümden yok edilmektedir. Ameliyat sonrasında kalıcı olarak herhangi bir yan etki görülmemektedir. Op. Dr. Mustafa Bilazer tarafından gerçekleştirilen tetkiklerde 3 yaş öncesi çocuklarda hariç her taşta çocuğa kepçe kulak ameliyatı risksiz bir şekilde gerçekleştirilir. Bazı durumlarda ameliyata gerek kalmadan ip vasıtasıyla çözüm odaklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Ancak ileri safhalarda görülen biçim bozukluklarında ameliyat yoluna gidilmektedir. Kimi durumlarda tenisçi bandı olarak lanse edilen bir materyalle de kulak estetiği sağlanmaktadır.

Kepçe Kulak Tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.