Kbb Doktoru

Sinüzit Belirtileri
27 Kasım 2017
Botoks Nasıl Yapılır
1 Aralık 2017

Kbb Doktoru

Kbb Doktoru

Kulak, burun veya boğazda ortaya çıkan enfeksiyon, kulak, burun ve boğaz birbiriyle bağlantılı olduğu için, sırayla bu üçü arasında yayılır. Kulak enfeksiyonları özellikle yeni doğanlarda ve çocuklarda görülür. Kulağında sorun olan kişilerde; kulakta acı, ateş, duyma problemleri, uyku sorunları belirtileri görülür. Kulak enfeksiyonları en yaygın görülen çocuklarda kbb durumudur. Eğer bir kulak enfeksiyonu erkenden teşhis edilmezse ve tedavi edilmezse, kulak arkasındaki mastoid kemiğinin enfeksiyonuna, menenjite, sağırlığa ve sinüzite neden olabilir. Burunda, sinüslerde görülen enfeksiyonların belirtileri; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, kas ağrısı ve bitkinliktir. Bu enfeksiyonlar viral ya da bakteriyel olabilir. Boğazda ise bademciklerin enfeksiyonuyla; bademciklerin şişmesi, yutkunmada zorluk ve ateş belirtileri görülür.

Bademcik Ameliyatı

Kbb Doktoru

Bademcikler, boğazın arkasında bulunan iki küçük bezdir. Bu bezlerde, enfeksiyonlarla savaşmak için gerekli olan beyaz kan hücreleri bulunur. Bademciklerin iltihaplanması, bademciklerin şişmesine ve boğaz iltihabına yol açar. Bademciklerin aralıklarla iltihaplanması durumunda, en iyi seçenek ameliyatla alınması olabilir. Bazen, ameliyata ihtiyaç duyulmadan ve başka bir müdahale olmadan bademciğin şişliği inebilir. Bazı durumlarda da bademcik tedavisi için antibiyotik kullanılır. Bademcik ameliyatı, enfeksiyonların yanı sıra horlama ve uyku apnesi gibi solunum problemlerinin tedavisine de katkı sağlar. Bu durumlarda Kbb Doktoru olan Op. Dr. Mustafa Bilazer uzmandır.

Kbb Hastalıkları

Bademcik enfeksiyonları ve bademcik ameliyatı ihtiyacı çocuklarda yetişkinlere kıyasla daha sıklıkla görülür. Buna rağmen, her yaş grubunda bademcik sorunları görülebilir ve ameliyat gerekebilir. Solunum problemleri, horlama, uyku apnesi, bademciklerde kanama ve bademciklerde kanser görüldüğü durumlarda bademcikler ameliyatla alınmalıdır. Ameliyattan iki hafta öncesinden itibaren anti-inflamatuar ilaçların alınması bırakılmalıdır. Çünkü bu tür ilaçlar, ameliyat sırasında ve sonrasında kanama riskini arttırmaktadır. Bu nedenle, ameliyat olacak kişi doktoruna, kullandığı ilaçlar, vitaminler ve bitkiler hakkında bilgi vermelidir. Ameliyattan önce gece hasta bir şey yememeli ya da içmemelidir. Boş mide, anestezinden kaynaklı olan mide bulantısı riskini azaltır. Ameliyattan sonra, yaklaşık bir hafta hastanın dışarı çıkmayarak evde dinlenmesi tavsiye edilir. Ameliyatta bademcikler neşterle alınabilir ya da ultrasonik ses dalgaları kullanılabilir. Bu işlem yaklaşık 1 saat sürer.

KBB Doktoru olan Op. Dr. Mustafa BİLAZER ile iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.