İşitme Kaybı

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı
28 Eylül 2017
Burun Estetiği Bayan
2 Ekim 2017

İşitme Kaybı

İşitme Kaybı

Kulak, insan vücudu için büyük önem taşıyan organlardan bir tanesidir. İnsanların duymasını sağlayan bu önemli organ yüzün iki yanında yer almakta ve duyma eylemini gerçekleştirmektedir. Bu denli önemli olan ve dış dünya ile bağlantı kurulmasına yardımcı olan kulaklarda bazı durumlara bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları oluşabilmektedir. Bu sağlık sorunlarından biride işitme kaybıdır. Peki, işitme kaybı nedir? İşitme kaybı kulağın duyma eylemini tam olarak yerine getirememesi anlamında gelmektedir.

Bu tarz hastaların kulakları her geçen gün daha da az duyacak ve bu durum tedavi edilmediği müddetçe artarak devam edecektir. İşitme kaybı sorunu çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Bazı işitme kayıpları doğuştan oluşmaktadır. Bu tarz kişilere işitme engelli denmektedir. Fakat bunun yanı sıra aniden oluşan işitme kaybı çeşitleri de bulunmaktadır. Kişinin kulağına darbe alması ya da kulakları etkileyen ciddi bir hastalık geçirmesi ani işitme kaybı olarak adlandırılan duyma problemlerine yol açabilmektedir. Bu noktada sorun net bir şekilde tespit edilmeli ve o şekilde tedavi uygulanmalıdır.

İşitme kaybı belirtileri nelerdir?

İşitme Kaybı

İşitme kaybı bazı belirtiler verecek ve kişiyi sorun hakkında uyaracaktır. Erkenden tedavi için bu belirtilerin anlaşılması büyük önem taşımaktadır. İşitme kaybının belirtileri denince akla direk olarak duyma seviyesinde yaşanan azalmalar gelmektedir. Birçok kişi bu azalmaları fark edememektedir. Günlük hayatta yapılan aktivitelerde bir değişiklik var ise yani gün içerisinde televizyonun sesi sürekli olarak açılıyorsa ve buna rağmen yeterli gelmiyor ise bu kulağın işitme özelliğinin azaldığı anlamına gelmektedir. İşitme kaybı probleminin tedavi edilebilmesi için yaşanan bu farklılıklar mutlaka ayırt edilmeli ve bir uzmana başvurulmalıdır.

İşitme kaybı tedavisi nasıl yapılır?

İşitme bozukluğu anlamına gelen bu sorun tedavisi mümkün olan problemlerden bir tanesidir. Sorunun çözülebilmesi için derecelerinin anlaşılması gerekecektir. Bir sağlık kuruluşuna başvurulduğunda ilk olarak kulağın işitme kaybı dereceleri incelenecek ve sorunun ne denli büyük olup olmadığı net bir şekilde anlaşılacaktır. Tedavi kişiye bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Kulak kirlerinden ya da daha farklı kulak rahatsızlıklarından kaynaklanan sorunların işitme kaybı tedavisi kulağa o doğrultuda uygulanacak tedaviler ile giderilecektir. Fakat kulaktaki problem daha ciddi ise işitme cihazı kullanımına başlanması gerekebilmektedir.

Tüm bu tedavi yöntemleri için Op. Dr. Mustafa Bilazer ile iletişime geçilmelidir.

Comments are closed.