Horlama Tedavisi

Horlama Tedavisi

Horlama, toplumda pek çok kişide görülen ve genellikle önemsenmeyen problemlerden biridir. Horlama nedir, Horlama Tedavisi nasıl olur ve neden olur gibi sorular en merak edilen sorulardandır. Horlama, kişinin uyurken ağzından çıkarttığı seslerdir. Uyku apneside denen bu durum kişinin uyurken burundan nefes alamamasına ve buna bağlı olarak ağızdan çeşitli sesler çıkartmasına neden olmaktadır. Sosyal hayatı etkileyen ve evdekilerde rahatsızlık yaratan bu durum kişinin sağlığındaki çeşitli problemleri işaret etmektedir.

Yüksek sesle horlama problemi genellikle erkeklerde görülse de kadınlarda görülmesi de mümkündür. Problemin erkeklerde daha sık görülmesinin sebebi boyun bölgesinin kadınlara oranla daha kalın ve yağlı olmasıdır. Bu durum nefes borusunu etkileyecek ve horlama problemine neden olacaktır. Horlamanın hastalık olup olmadığı duruma göre değişmektedir. Horlama normal seviyelerdeyse ve hafifse çok büyük bir problem yaratmayacaktır. Fakat horlama seviyesinin yükselmesi uyku apnesi problemini işaret etmektedir. Uyku apnesi ciddi sorunlara yol açabilen bir rahatsızlıktır bu sebeple kişide geçmeyen ve her gün tekrarlayan bir horlama problemi mevcutsa mutlaka tedavi olunmalıdır.

Horlama Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Horlama Tedavisi

Horlama problemi çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan bir rahatsızlıktır. Bu nedenlerin ne olduğunun öğrenilmesi ve bu doğrultuda önlem alınması horlama seviyesini azaltacaktır. Horlama problemine neden olan ilk etken fazla kilolardır. Fazla kilolar vücuttaki yağ seviyesinin artmasına ve nefes borusunun baskı altında kalmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra geniz eti ve bademciklerde horlamaya neden olabilmektedir. Geniz eti normalden büyük olduğunda ve aynı anda bademciklerde büyüdüğünde kişide horlama oluşacak ve uyku esnasında nefes alma eylemi zorlaşacaktır. Bu noktada horlama tedavisi için geniz etinin ve bademciklerin alınması gerekecektir. Zararlı alışkanlıklarda horlama nedenleri arasındadır. Sürekli alkol kullanan kişilerde horlama probleminin görülme ihtimali hiç kullanmayanlara oranla çok daha fazladır.

Horlama Belirtileri Nelerdir?

Horlama belirtileri, kişinin nefes alma problemleri için bir uzmana başvurması için en belirleyici etkenlerden bir tanesidir. Belirtiler oldukça çeşitlidir. En sık görülen belirti kişinin sabahları yorgun ve ağzı kurumuş bir şekilde kalkmasıdır. Nefes alamayan vücut geceleri ne kadar uzun süre uyursa uyusun yeterince dinlenemeyecektir. Bunun yanı sıra sürekli ağızdan enfes alındığı için ağız kuruluğu problemi başlayacak ve kişi sık sık uyanacaktır. Sabahları yorgun uyanmanın yanı sıra baş ağrısı da görülebilmektedir. Uyku sürecinde nefes alamayan vücut yeteri kadar dinlenemeyeceğinden baş ağrısı ve gündüzleri uyuklama gibi problemler ortaya çıkacaktır. Bu tarz problemler görüldüğünde bir uzmana başvurulması çok daha doğru olacaktır. Çünkü bu denli ağır belirtiler kişinin yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkileyecek ve her geçen gün daha da artacaktır.

Horlama Tedavisi Mümkün Müdür?

Horlama tedavisi mümkün müdür sorusu horlama problemine sahip olan kadın ve erkekler tarafından en merak edilen sorulardan bir tanesidir. Horlama tedavisi kesinlikle mümkündür. Tedavinin olmadığının düşünülmesi halk arasında yaygın olan yanlış düşüncelerden bir tanesidir. İstanbul horlama tedavisi açısından önemli şehirlerden bir tanesidir. Burada yer alan kaliteli bir sağlık kuruluşuna başvurulması tedavinin yapılmasını ve kişinin horlama probleminin tamamen ortada kalmasını sağlayacaktır. En sık uygulanan tedavi yöntemi CPAP tedavisidir. Bu tedavisi de kişinin evine aldığı ufak bir CPAP cihazı uyumadan önce kullanılacak ve yarattığı basınçla horlama problemini ortadan kaldıracaktır. Bunun yanı sıra daha farklı tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi de mümkündür. Hastanın durumu tedavi konusunda büyük oranda etkili olacaktır.

Mustafa BİLAZER

Horlama Tedavisi ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

8 Aralık 2017

Prp İle Cilt Gençleştirme

Prp İle Cilt Gençleştirme Zaman içerisinde cilt elastik yapısını kaybettiği için yıpranmış bir görüntü kazanabilir. Bu yılların cilt üzerinde yaptığı yıpratıcı etkiyi en aza indirgemek için […]
7 Aralık 2017

Somon DNA Tedavisi

Somon DNA Tedavisi Cilt kalitesinde zaman içinde yaşanan bozulmaların temel nedeni çevresel faktörlerdir. 30’lu yaşlarda başlayan kolajen kaybı her yıl %1 oranında artış gösterir. Bu durum […]
6 Aralık 2017

Botoks Nedir

Botoks Nedir Botoks nedir? sorusu günümüzde en çok merak edilen sorulardan birisi haline gelmiştir. Clostridium botulinum adı da verilen botoks bakteri türünden elde edilmiş olan tıbbi […]