Guatr

Guatr

Guatr Nedir?

Endokrin bir bez olan tiroit bezi boynun ön kısmına yerleşmiş olarak bulunmaktadır. Boynun ön alt kısmında bulunan bu tiroit bezinin büyümesi durumuna guatr denilmektedir. Bu sayede guatr nedir sorusunun cevabını bulmak mümkündür. Tiroit bezlerinin az, normal veya fazla çalışması durumlarında ortaya çıkan guatr hastalığının sebepleri ve belirtileri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gerekmektedir.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr hastalığının oluşumuna neden olan durumlar guatr belirtileri gibi bazı sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Genel olarak görülen basit guatr hiç bir şekilde belirti göstermemektedir. Büyük ve nodüllü olarak gelişim gösteren guatr hastalığında nefes darlığı ve yutma güçlükleri ortaya çıkmaktadır. Toplardamarların üzerinde baskı oluşması nedeni ile de damarların genişlemesi söz konusu olmaktadır. Bazı durumlarda ani gelişen tiroit kanserlerinin oluşumuna da neden olmaktadır. Bu belirtilerin olması durumunda uzman hekime başvurulması gerekmektedir.

Guatr Sebepleri Nelerdir?

Guatr

Tiroit bezinin büyümesine ve guatr hastalığının oluşumuna sebep olan nedenler aşağıda yer almaktadır.

*Tiroit bezinin normal durumdan daha fazla çalışması

*Tiroit bezinin normalden durumundan daha az çalışması

*Tiroit kanseri

*Tiroit bezi iltihaplanması

*İyot eksikliği durumunun yaşanması

*Tiroit bezinin içinde ya da üzerinde nodül oluşumu

Guatr Kimlerde Daha Çok Görülür?

Genel olarak 50 yaş ve üzeri kadınlarda, iyot eksikliği durumuna maruz kalan Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşayanlarda, sigara içenlerde, bağışıklık sisteminde sorun yaşayanlarda, menopoz dönemlerinde, gebelerde, radyasyon ile karşı karşıya kalanlarda ve lityum gibi ilaçların kullanılması durumunda guatr görülme olasılığı daha yüksek olmaktadır. Ayrıca ailesinde guatr hastalığı sorunu olanlarda daha çok görülme riski bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda guatr ameliyatı olunması gerekebilmektedir.

Guatr Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle boyun bölgesinin uzman hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Kan testi sayesinde tiroit hormon düzeylerinin kanda ne oranda olduğuna bakılması ve ultrason ile boyun bölgesinin incelenmesi gerekmektedir. İnce iğneler sayesinde tiroit bezi biyopsi işlemine tabi tutulmaktadır. Guatr teşhisinin konulmasının ardından tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır?

İstanbul guatr tedavisi 3 farklı yöntem ile yapılmaktadır.

*İlaç tedavisi

*Radyoaktif iyot tedavisi

*Cerrahi müdahale şeklinde guatr tedavisi uygulanmaktadır.

Hormon eksikliği durumunun olması nedeni ile hastalara hormon tedavisi verilmektedir. Hormon fazlalığı olması durumunda ise hastalara hormon düzeyinin normal seviyelere çekilmesi için hormon yapımını azaltacak ve baskılayacak ilaçlar verilmektedir. Normal düzeye hormonların ulaşmasının ardından ameliyat ya da iyot tedavisi uygulanmaktadır. Bu aşamada yani guatr ameliyat öncesi hastaların ameliyat hakkında bilgilendirilmesi uzman hekim tarafından sağlanmaktadır.

Nodüllerin olduğu durumlarda cerrahi müdahale daha çok uygulanmaktadır. Solunum ya da yutma sorunu yaşayanların, kanser şüphesi bulunanların ve estetik açıdan sıkıntı yaşayanların guatr ameliyatı olması önerilmektedir. Guatr ameliyatı sonrası hastaların doktorların önerileri doğrultusunda hayatlarını sürdürmeleri çok daha doğru olmaktadır.

Mustafa BİLAZER

Guatr ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

5 Şubat 2018

Somon Dna Öncesi Sonrası

Somon Dna Öncesi Sonrası Çevresel faktörlerin etkisi ile cilt zaman ile kalitesini kaybetmektedir. 30’lu yaşlarda başlamakta olan kolajen kaybı her yıl %1 artış göstermektedir. Böyle bir […]
1 Şubat 2018

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocuklarda KBB Muayenesi Çocukları etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren çok sayıda kulak burun boğaz hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları; yapışmış kulak, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve […]
29 Ocak 2018

Rinoplasti Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Estetik burun ameliyatının cerrahi adı olan rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilerek mevcut deformasyonlarının önüne geçilmesi amacıyla yürütülen lokal anestezi müdahalesinde yürütülen cerrahi müdahaledir. Bu […]