İstanbul Burun Estetiği
4 Ekim 2017
Tükürük Bezi Ameliyatı
6 Ekim 2017

Geniz Eti

Geniz Eti Problemi ve Tedavi Süreci

Birçok kişiye sorun yaşatan ancak tam olarak bilinmeyen geniz eti nedir sorusunun en kısa cevabı bebek ve çocukların hastalıklardan korunmasında yardımcı olan sünger benzeri dokulardır. Bu dokular ağız çatısı üzerinde ve burundaki boşluğun arka bölümünde yer almaktadır ve bademcikle benzer bir işlev görerek zararlı bakteriler ve virüsler ile karşılaşıldığında bağışıklık sistemini uyarmaktadır. Vücudun enfeksiyonlar ile mücadele etmesine destek olan antikorlar da geniz etı içerisinde yer almaktadır. Çocuklar büyüdükçe vücut başka savunma mekanizmaları geliştirdiğinden genız eti çoğunlukla 5 yaş sonrasında işlevini yitirerek zamanla yok olmaktadır.

Geniz Eti

Geniz Eti

Genız eti enfeksiyonlar ile mücadele ederken bazı durumlarda dokusunda genelde kendiliğinden düzelen bir şişkinlik oluşabilmektedir. Kendiliğinden düzelmeyen şişkinliklerin tedavi ile düzeltilmesi gerekmektedir.

Burundan nefes almayı zorlaştıran burun tıkanıklığı oluşması, nefes almadaki zorluğun uykuya dalmayı ve kaliteli uykuyu zorlaştırması, boğazda ağrı ve yutkunmada güçlük olması, boyunda beze oluşması, kulak ile ilgili sorunların ortaya çıkması, bu durumların geniz etı belirtileri olduğunu düşündürmektedir. Tanı koymak için yapılacak ilk işlem KBB muayenesidir.

Endoskopik yöntem kullanılarak veya röntgen sonucuna bakılarak da tanı koyulan durumlar olabilmektedir. Hastalığa yol açan mikrop belirlendikten sonra geniz eti tedavisi için antibiyotik uygulanmaktadır. İstanbul‘da yaşıyorsanız İstanbul geniz eti fiyatları ve çocuklarınızın KBB ile ilgili diğer problemleri hakkında bilgi almak için Op. Dr. Mustafa BİLAZER ile kendi adını taşıyan web sitesindeki formu doldurarak iletişim kurabilirsiniz.

Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Genız etinin çocukları hastalıklardan koruyan yapısı, sık iltihaplanma meydana gelmesi durumunda zararlı bir yapıya dönüşmektedir. Bu durumda genız etinin az ağrılı ve kolay yapılan bir operasyonla çıkartılması gerekmektedir. Genel anestezi ile yapılan geniz eti ameliyatı sonrası hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Çok sık görülmese de hastanın burnunun arkasına tampon yerleştirilerek bir gece hastanede yatırılması gereken durumlarla karşılaşılabilmektedir. Geniz etı tekrar büyüme gösterdiği takdirde genız eti ameliyatı tekrarlanmalıdır.

Operasyonun ertesi günü yemek serbesttir ancak asitli gıdalar ve baharatlar ile çok sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca yaklaşık bir hafta kalabalık ortamlardan ve aşırı hareketlilikten hasta uzak tutulmalı, banyo suyunun aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.

Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

Comments are closed.