Çocuklarda KBB

Botoks Ameliyatı Öncesi
31 Ekim 2017
Alerjik Rinit Tedavisi
8 Kasım 2017

Çocuklarda KBB

Çocuklarda KBB

Çocuklarda Görülen KBB Hastalıkları Nelerdir?

Yetişkinlere oranla çocuklarda KBB Hastalıkları daha fazla görülmektedir. Anne karnından başlayarak çocukların ilgili bölgeleri sık sık muayeneden geçirilmeli ve daha büyük sonuçlara varmadan erken teşhis ile iyileştirme sürecine girilmelidir. Çocuklarda görülen en sık kbb hastalıklarının başında geniz eti ve bademcik iltihabı sayılabilir. Erken yaştaki vücutların direncinin düşük olması ve çocukların bağışıklık sisteminin çok daha yavaş ve zayıf olması bu hastalıkların bir numaralı tetikleyicisidir. Aynı zamanda ateşlenmeye bağlı olarak kulak burun boğaz bölgelerinde iltihaplanma çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bunun önemini kavrayan yetişkinler daha doğum sürecinden başlayarak en ufak bir belirtide Op. Dr. Mustafa BİLAZER ile doktor yardımı almalı ve tedavi sürecini hızlı bir şekilde başlatmalılar.

KBB Hastalıklarının Ana Belirtileri Neler?

Çocuklarda KBB

Kulak burun boğaz aynı alanda teşhis ve tedavi edilse de belirtileri birbirinden tamamen farklı olabilmektedir. Örneğin kulak için; çınlama, enseye yayılan ağrı, duyma zafiyetleri, vertigoya bağlı baş dönmeleri ve kulak akıntıları ilk sıralarda yer alabilecek belirtileridir. Burun bölgesinde ise tıkanma, sürekli olarak akıntı, kokuda yetersiz duyum, uyurken ve sosyal yaşamda nefes alma zorlukları ve horlama semptomlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Boğaz bölgesi ise çocuklarda en fazla hasta olan bölge olduğu için belirtilerine ayrıca dikkat edilmelidir. Bademciklerin şişmesi, yutkunurken ve yemek yerken zorlanma, hırıltılı nefes alma, boğaz bölgesinde ağrı ve yanma hissi boğazda meydana gelebilecek her türden rahatsızlığın ilk belirtileri arasında gösterilmektedir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıklarının Tedavi Biçimleri Nelerdir?

Özellikle kulak burun boğaz bölgelerinde bazı belirtilerin ortak olması nedeniyle tedaviye doğru bir şekilde başlanması için her bölgenin ayrı ayrı muayene edilmesi gerekmektedir. İlaçla tedavi Çocuklarda KBB hastalıklarının sonuca ulaşılmasındaki en sık başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir. Kulak için kulak damlası; burun için çeşitli burun spreyleri ve boğaz için pastil en fazla kullanılan tedavi yöntemleridir. Tedavilerden sonra belli başlı korunma yöntemlerine uyulması, hastalığın yeniden nüksetmemesi açısından önem taşımaktadır. Burun bölgesindeki geniz eti ve boğazdaki bademciklerin ateşlenme gibi üst seviye sonuçları, kesin çözüm için cerrahi müdahale gerektirebilmektedir.

Çocuklarda KBB Hastalıkları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.