Çocuklarda KBB Muayenesi

Rinoplasti Fiyatları 2017
29 Ocak 2018
Somon Dna Öncesi Sonrası
5 Şubat 2018

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocukları etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren çok sayıda kulak burun boğaz hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları; yapışmış kulak, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve ağızdan nefes alma, burun akıntısı, alerjik olan ya da alerjik olmayan burun iltihabı, boğaz ve bademcik enfeksiyonu, ses bozuklukları ve boyundaki yumrulardır.

Bazı çocukların hastalık durumu kendi başına iyileşebilir. Fakat bazı durumlarda rutin bir tedavi ya da ameliyat gerekebilir. Bu durumda, uzman doktor çocuklarda kbb muayenesi sonucu, hastalığın teşhisini koyduktan sonra çocuğa özel bir tedavi planı oluşturur ve tedavi seçenekleri hakkında çocuğun ailesini bilgilendirir. Op. Dr. Mustafa BiLAZER bu konuda uzman olan bir doktordur.

Çocuklarda Kulak Sorunları

Çocuklarda KBB Muayenesi

Kulak burun boğaz hastalıklarından bazıları, çocuklarda kbb ve yetişkinlerde görüldüğünde, iki yaş grubunda birbirinden farklı nedenlerle ortaya çıkar. Buna örnek durumlardan biri de işitme kaybıdır. Çocuklarda görülen işitme kaybın nedeni yetişkinlerde görülen işitme kaybının sebebinden farklı olabilir. Çocuklarda işitme kaybı, yapışkan kulak ya da bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, doğuştan olan bir kusur da olabilir. Çocuklarda işitme kaybı bazı belirtiler gözlemlenerek anlaşılabilir. Bu belirtiler; televizyonun sesini çok açmak, çağrıldığında cevap vermemek ve konuşma esnasında sorulara uygun cevaplar vermemektir. Çocuklarda, orta kulak iltihabı da sık rastlanan bir kulak burun boğaz problemidir.

Boğaz Enfeksiyonları

Çocuklarda, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar kbb kısmını etkiler ve bu durumlarda boğazda çoğunlukla iltihap oluşur. Fakat genellikle bir süre sonra iyileşir. Buna rağmen, boğazda bulunan bademcik isimli bezler ciddi şekilde iltihaplanıp şişerek soluk borusunu tıkamaya başlarsa ve çocuğun solunumunu zorlaştırırsa, ameliyatla bademciklerin alınması gerekir. Bademcik ameliyatı, çocuklarda ve yetişkinlerde kısa sürede uygulanabilen ve kısa zamanda iyileşmenin sağlandığı bir operasyondur.

Pediatrik Sinüzit

Burunda, sinüs adı verilen kanallar bulunur. Çocukların sinüsleri 10 yaşına gelene kadar tam olarak gelişmiş değildir. Yetişkinlerden farklı olarak, çocuklarda ortaya çıkan sinüziti teşhis etmek zordur. Çünkü çocuklarda görülen sinüzit belirtileri, viral hastalıklar ya da alerjiler gibi başka durumlardan da kaynaklı olabilir. Çocuklardaki sinüzit için genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Çocuklar kbb hastalıkları konusunda bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediği için yetişkinlerden daha hassastır.

Çocuklarda KBB Muayenesi ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.