Çocuklarda KBB Hastalıkları

Çocuklarda KBB Hastalıkları

Çocuklarda Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Çocuklar yetişkinlere oranla çok daha hızlı hastalanmaktadırlar. Bunun başlıca sebebi, çocukların yetişkinlere oranla daha hassas olmalarıdır. Bu kulak burun boğaz rahatsızlıkları içinde geçerlidir. Okul döneminde olan ve kapalı sınıf ortamlarında bulunan çocukların birçoğunda çeşitli kulak burun boğaz rahatsızlıkları görülmektedir. Kapalı ortamlarda bu tarz rahatsızlıklar çok daha hızlı yayılmaktadır.

Çocuklarda KBB Hastalıkları

En sık görülen çocuk rahatsızlıkları soğuk algınlığı, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıklardır. Tüm bu rahatsızlıklar kulak burun boğaz rahatsızlıkları kategorisindedir. Her problemin tedavisi farklı olsa da hepsinde ortak olan nokta tedavinin ihmal edilmemesi gerektiğidir. Yetişkinlerin daha kolay atlattığı bu tarz sağlık sorunları çocuklarda çok daha ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu noktada yapılacak en doğru şey çocuğun kulak burun boğaz alanında uzman olan profesyonel bir doktora götürülmesidir.

Boğazda Beta Hemolitik Streptokok İltihabı Ve Tedavisi

Boğazda beta hemolitik streptokok iltihabı, çocuklarda en sık görülen boğaz rahatsızlıklarından bir tanesidir. Bu hastalığın en önemli belirtisi boğaz bölgesinde yanma ve ateş yüksekliğidir. Bu tarz boğaz virüsleri okullarda ve sınıflarda oldukça yaygındır. Bu sebeple yetişkinlerden çok çocuklarda görüldüğü bilinmektedir. Çocuklarda yutkunma zorluğu başlamışsa ve bununla birlikte mide bulantısı görülüyorsa beta hemolitik streptokok iltihabı olma ihtimali son derece yüksektir. Bu rahatsızlık klasik boğaz iltihaplanmalarından biraz daha farklıdır.

Hastalığın önemsenmemesi ve tedavinin ihmal edilmesi hastalığın orta kulak iltihabı ve böbrek iltihabı gibi problemlere yol açmasına neden olacaktır. Daha birçok hastalığa yol açabilen bu problem özellikle çocuklarda görüldüğünde mutlaka tedavi edilmelidir. Hastalığın oluşmaması için alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler hastalık oluşumu ihtimalini sıfırlamasa da büyük oranda azaltacaktır. Bunlarda ilki çocukların evde bu tarz bir hastalığı taşıyan yetişkinlerden uzak tutulmasıdır. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin bozulmaması için beslenme konusuna dikkat edilmeli ve gerekli olan tüm vitaminler alınmalıdır.

Boğazda iltihaplanmaya yol açan streptokok mikrobu herkes de olabilmektedir. Bazen kişi hasta olmasa bile bu mikrobun taşıyıcısı olabilmektedir. Bu tarz taşıyıcı kişilerin bağışıklık sisteminde en ufak bir sorun oluşması hastalığın baş göstermesine neden olacaktır. Bu sebeple özellikle çocukların kendilerine dikkat etmeleri sağlanmalıdır. Hastalık iltihap kaynaklı olduğundan iltihabın giderilmesi için antibiyotik kullanılmalıdır. Bu tarz durumlarda uzmanların çoğu ağızdan alınan hap şeklinde antibiyotiklerin kullanımını tavsiye etmektedir. Antibiyotik alımı için bir uzman muayenesinden geçilmesi şarttır. Böylece hastalığın farklı problemlere yol açıp açmadığı öğrenilecektir.

Çocuklarda Sinüzit

Sinüzit, burun bölgesinde oluşan bir rahatsızlıktır. Yetişkinlerde de görülen bu rahatsızlık çocuklarda çok daha sık görülmektedir. Yetişkinlerin burun yapısı ile çocukların burun yapısı aynı değildir. Bu sebeple uygulanan tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Sinüzit sık uygulanan çocuk kbb ameliyatları arasında yer almaktadır. Çocuklara uygulanan cerrahi teknikler yetişkinlere uygulananlardan biraz daha farklıdır. Sinüzit problemini yeniden tekrarlamaması için ameliyatın doğru adımlarla yapılması gerekmektedir. Sinüzit ameliyatı tahmin edildiği kadar kolay olan bir ameliyat değildir.

Henüz çocuk olan hastaya genel anestezi uygulanmakta ve ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası çocuk bir süre hastanede yatırılmakta ve genellikle 2 veya 3 günü ise taburcu edilmektedir. Bu süreçte yalnızca hafif sızılar görülecektir. Çok büyük bir ağrı görülmesi beklenmemelidir. Ameliyat sonra tamponlar çıkarıldığında iyileşme süreci hız kazanacaktır.

Bademcikler Ve Bademcik Ameliyatı

Bademcikler ve geniz eti koruma mekanizmasının bir parçasıdır. Vücudu çeşitli hastalıklardan korumak için bulunan bu organlar bazı durumlarda probleme neden olmaktadır. Çocuklarda görülen geniz eti ve bademcik probleminin başlıca sebebi vücudun kendini korumaya almasıdır. Küçükken bu organlarda küçüktür bunun sebebi anne sütünün çocuk için koruma kalkanı oluşturmasıdır. Fakat anne sütü kesildiğinde vücut kendi kendini korumaya çalışmakta ve buna bağlı olarak bademcik büyümeleri oluşmaktadır. Geniz etinin büyük olması ve bademciklerin sürekli iltihaplanması ameliyat gerektirecektir. Bademcikler ve bademcik ameliyatı için genel anestezi şarttır. 4 yaşını geçmiş olan çocukların çoğuna bademcik ameliyatı uygulanması mümkündür. Bu durum geniz eti ve geniz eti ameliyatı içinde geçerlidir. Geniz eti nefes almayı önlüyorsa mutlaka alınmalıdır.

Orta Kulakta Sıvı Toplanması Ve Kulak Tüpü Ameliyatı

Orta kulakta sıvı toplanması ve kulak tüpü ameliyatı birbiri ile bağlantılıdır. Orta kulakta su birikmesi çocuklarda son derece sık görülen problemlerdendir. Çocuklarda ve hatta bebeklerde görülen bu rahatsızlık çocukta işitme kaybına yol açmaktadır. Kulak tüpü ameliyatı bu noktada devreye girmektedir. İlaç tedavisi işe yaramıyorsa geriye kalan tek tedavi yöntemi kulak tüpüdür. Bu ameliyatta kulak zarına çizik atılmakta ve tüp kulağa yerleştirilmektedir. Bu sayede kulak hava alacak ve sıvı problemi ortadan kalkacaktır.

Mustafa BİLAZER

Çocuklarda KBB Hastalıkları ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

8 Aralık 2017

Prp İle Cilt Gençleştirme

Prp İle Cilt Gençleştirme Zaman içerisinde cilt elastik yapısını kaybettiği için yıpranmış bir görüntü kazanabilir. Bu yılların cilt üzerinde yaptığı yıpratıcı etkiyi en aza indirgemek için […]
7 Aralık 2017

Somon DNA Tedavisi

Somon DNA Tedavisi Cilt kalitesinde zaman içinde yaşanan bozulmaların temel nedeni çevresel faktörlerdir. 30’lu yaşlarda başlayan kolajen kaybı her yıl %1 oranında artış gösterir. Bu durum […]
6 Aralık 2017

Botoks Nedir

Botoks Nedir Botoks nedir? sorusu günümüzde en çok merak edilen sorulardan birisi haline gelmiştir. Clostridium botulinum adı da verilen botoks bakteri türünden elde edilmiş olan tıbbi […]