Burun Deviasyonu

Nefes almak her canlı için en önemli faaliyetlerden bir tanesidir. İnsanlar içinde aynı oranda önemli olan bu eylem burun aracılığı ile yapılmaktadır. Burun, nefes alma noktası da önemli olan tek organdır. Ağızdan da nefes alınması mümkündür fakat sağlıklı olmayan bu durum çeşitli sağlık sorunlarına yol açacaktır. Kişi burnundan nefes alamıyorsa ve sürekli ağız yolu ile nefes almayı tercih ediyorsa bu burun deviasyonu sorunu olduğunun işaretçisidir. 

Burun, bazı durumlarda çeşitli problemler yaşayabilmektedir. Bu problemler kişinin nefes almasını önleyecek ve estetik açıdan rahatsızlık yaratacaktır. Burun üzerinde oluşan problemlerden ilki burun deviasyonu problemidir. Peki, burun deviasyonu nedir? Burun deviasyonu, burun üzerinde oluşan eğriliktir. Genellikle kıkırdakta meydana gelen bu durum kişiyi hem görünüş anlamında rahatsız etmekte hem de nefes almasına engel olmaktadır. Bu problemin neden olduğu en büyük problem tıkanıklıklardır. Burundan nefes alamama ve sürekli tıkanıklık hissetme durumu kişide rahatsızlık hissi yaratmakta ve gece uyurken horlama sorununa yol açmaktadır.

Burun Deviasyonu

Sürekli ağızdan nefes alan burun deviasyonu hastaları genellikle yorgun hissetmekte ve ağız kuruluğu problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Burunda oluşan bu eğrilik, burun kanamalarına ve sinüzit problemlerine de yol açabilmektedir. Bu sebeple mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalı ve muayene olunmalıdır. İstanbul burun deviasyonu doktoru açısından son derece zengin olan büyükşehirlerden biridir. Bu noktada doğru doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Tedavi görülecek doktor ve sağlık kuruluşu dikkatle belirlenmeli ve sonradan bir problem çıkmaması için detaylı bir şekilde araştırma yapılmalıdır.

Burun Deviasyonu Belirtileri Nelerdir?

Burun deviasyonu bazı durumlarda hiç belirti vermezken bazen de çok belirgin olan sonuçlara yol açacaktır. Burun deviasyonu belirtileri hastalığın seviyesi konusunda bilgi verecektir. İleri düzeyde olan eğriliklerde belirtiler çok daha fazla olmaktadır. Bu belirtiler görülüyorsa ve nefes alma problemi her gün artıyorsa bir uzmana başvurulması çok daha doğru olacaktır. Nefes alma problemi ve burun eğriliği ciddiye alınmadığında ilerleme olasılığı yüksektir. Bu sebeple en önemli detay doğru uzmanı bulmaktır. En sık görülen belirti burun üzerinde görülen eğriliktir.

Burnun bariz bir şekilde eğri olması ve kişinin aynı zamanda burun tıkanıklığı yaşıyor oluşu burun deviasyonu hastalığına sahip olunduğunun bir göstergesidir. Burun deviasyonu probleminin bir diğer belirtisi ise klasik nefes alamama belirtileridir. Horlama veya uyku apnesinde sıklıkla görülen ağız kuruluğu, yorgunluk ve uykusuzluk gibi problemler burun deviasyonu oluşumunda da görülecektir. Tüm bu belirtiler burun deviasyonu ameliyatı sonrası yok olacaktır.

Burun Deviasyonu Kimlerde Görülür?

Burun deviasyonu ile ilgili merak edilen birçok nokta bulunmaktadır. Burun deviasyonu kimlerde görülür sorusu da bu noktalardan biridir. Burun deviasyonu, hemen herkeste görülebilmektedir. Problem erkek ve kadın cinsiyet ayrımı yapmamaktadır. Toplumun ortalama % 60’ında görülen bu problem birçok kişide fark edilmemektedir. Hafif eğrilikler çok büyük problemlere yol açmadığından hastalar tarafından fark edilememektedir. Bu tarz kişilere tedavi uygulanmasında gerek yoktur. Fakat burun deviasyonu nefes almayı engelliyorsa ve gelişmişse mutlaka bir tedavi uygulanmalı ve problem giderilmelidir.

Burun Deviasyonu Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Burun deviasyonu probleminin tek tedavisi ameliyattır. Ameliyat kapalı ya da açık olarak yapılabilmektedir. Ameliyat kararı alındığında yapılması gereken tek şey kaliteli bir burun deviasyon ameliyat merkezi bulunmasıdır. Basit bir ameliyat olmayan bu ameliyatın güvenle gerçekleştirilmesi için doğru sağlık kuruluşunun ve uzmanın seçilmesi şarttır. Ameliyat kapalı mı yoksa açık bir şekilde mi yapılacağı hastanın sağlık durumuna bağlıdır. Eğri olan kemiğin yalnızca çıkarılması gerektiğinde yani herhangi bir onarıma ihtiyaç duymadığında kapalı olan ameliyat yöntemi tercih edilecektir. Fakat kemiğin onarılması gerekiyor ise açık burun deviasyonu ameliyatından başka bir çare yoktur. Kapalı olanda iyileşme süreci çok daha hızlı olacaktır. Burun deviasyonu ameliyatı sırası da burun estetiği de yapılacağında açık ameliyat yöntemi tercih edilmektedir. Böylece hasta hem eğrilik ve nefes alamama probleminden kurtulmakta hem de istediği burun şekline kavuşmaktadır.

Burun Deviasyon Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun deviasyon ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalara bulunmaktadır. Bu hemen hemen her ameliyat sonrası için geçerlidir. Hasta kendine iyi baktığı ve doktorunun tavsiyelerine uyduğu sürece iyileşme süreci çok daha kısa olacaktır. Ameliyat ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Hasta ameliyattan çıktıktan sonra 1 gün hastanede tutulmakta ve daha sonrasındaysa taburcu edilmektedir. Bu dönemde bol bol dinlenmek oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ilk 1 ay boyunca burun bölgesi darbelerden korunmalı ve şişliklerin inmesi beklenmelidir. Tamponlar bir süre sonra çıkarılacaktır. Bu süreçte ağızdan nefes alınması zorluk çıkarsa da tamponlar çıkarıldıktan sonra bu sorun ortadan kalkacak ve kişi rahat rahat nefes alacaktır.

Mustafa BİLAZER

Burun Deviasyonu ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

5 Şubat 2018

Somon Dna Öncesi Sonrası

Somon Dna Öncesi Sonrası Çevresel faktörlerin etkisi ile cilt zaman ile kalitesini kaybetmektedir. 30’lu yaşlarda başlamakta olan kolajen kaybı her yıl %1 artış göstermektedir. Böyle bir […]
1 Şubat 2018

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocuklarda KBB Muayenesi Çocukları etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren çok sayıda kulak burun boğaz hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları; yapışmış kulak, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve […]
29 Ocak 2018

Rinoplasti Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Estetik burun ameliyatının cerrahi adı olan rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilerek mevcut deformasyonlarının önüne geçilmesi amacıyla yürütülen lokal anestezi müdahalesinde yürütülen cerrahi müdahaledir. Bu […]