Botoks

Botoks

Her insanda doğuştan gelen özelliklerin dışında kişinin karakteri de estetik ihtiyaçları belirleyen unsurlar arasındadır. Botulinum Toksin denilen botoks nedir ve neden yapılır son dönemlerin en popüler sorularındandır. Her insanda olan mimik hareketleri sonucunda yüzde bulunan farklı kaslar sürekli olarak kasılarak kırışıklığın oluşmasına neden olur. Buna ek olarak ciltte azalan hücrenin üretimi ve elastik liflerde oluşan azalma sonucunda da kırışıklık oluşmaktadır.

Botoks

Bu kırışıklıklar yaş ilerledikçe daha belirgin hale gelerek görselliği etkilemektedir. Özellikle kadınlar görselliğe önem verdiği için bu durumdan çok fazla şikâyet ederler. Bu nedenle teknolojik gelişmeler ile daha da geliştirilen botoks uygulaması birçok kişinin kırışıklıkları önlemek için başvurduğu yöntemlerin başında yer alır. Özellikle yüz ve boyun bölgesinde kırışıklık şikâyeti olan kişiler botoks uygulaması yaptırırlar.

Botoks uygulaması hamile ve emziren bayanlara kesinlikle önerilmemektedir. Botoks uygulaması için yaş aralığı 18 ile 65 olarak belirlenmiştir. Bu konuda hizmet veren botoks merkezi, başvuran herkese gerekli tetkiklerden sonra botoks uygulamasını yapmaktadır. Bu uygulama genellikle başarı ile sonuçlanmaktadır. Botoks genel olarak göz çevresi, ağız çevresi, iki kaş arası, alın ve boyun çizgilerine uygulanmaktadır. Uygulamadan sonra etkisini 3 ile 6 ay gösteren botoks uygulaması sürekli olarak yaptırıldığında ise 8 ile 10 ay etkisini göstermektedir.

Botoks Uygulaması Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks uygulaması, birçok insanın kırışıklarından kurtularak diledikleri güzelliğe ulaşmalarını sağlayan bir uygulamadır. Botoks dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır. Bu nedenle ilerleyici kas hastalıkları ve şekil bozukluğu sorunu olan kişilerin bu uygulamayı yaptırmamaları gerekmektedir. Buna ek olarak botoks yaptırılacak bölgede deri hastalıkları olanlara da bu uygulama önerilmez. Bu kadar ciddi bir uygulama olan botoks öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalara dikkat etmek botoks uygulamasının başarısını daha da artırmaktadır.

Botoks Uygulaması Öncesi Dikkat Edilecek Unsunlar

-Aspirin ve buna benzer kimyasal madde içeren ilaçlar kullanılmamalıdır.

-Uygulamadan en az 10 gün önce alkol alımı durdurulmalıdır.

-E vitamini alımı kesilmelidir.

-Ginko Bilboa kullanılmamalıdır.

Botoks uygulaması için gidilen botoks merkezi tarafından uygulamanın aşamaları, nasıl yapıldığı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği uygulamanın yapılacağı kişiye ayrıntısı ile anlatılmaktadır. Herkesin de bu ayrıntılara kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu unsurlar uygulamanın başarısını artırmaktadır.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks uygulaması anestezi gerektirmeyen acısız bir uygulamadır. Botoks uygulaması yapılacak olan alan botoks doktoru tarafından temizlendikten sonra ince uçlu olan iğnelerle kasların içerisine belirlenen dozlarda ilaçlar enjekte edilmektedir. Botoks uygulaması ortalama olarak 15 dakika kadar sürmektedir. Uygulama yapılan alanda sonrasında hiçbir iz veya uygulamayı belli edecek bir görüntü oluşmaz. Kişi aynı gün normal hayatına dönebilmektedir.

Uygulama öncesinde kişinin yüzüne soğuk buz uygulaması yapılarak anestezik krem kullanılır. Bu sayede işlem esnasında hiçbir acı veya ağrı hissedilmez. Botoks uygulamasının etkisi anında görülmeye başlanır ancak en belirgin etkiler uygulamadan 3 ile 7 gün sonra görülmeye başlar. 10 günün sonunda etkiler daha net olmaya başlar. Uygulamanın daha etkili olması için botoks sonrası dikkat edilmesi gerekenler hususlar önemlidir. Botoks yaptırıldıktan sonra bu önemli hususlara dikkat edilmediğinde botoksun etkisi kısa sürede gitmektedir.

Botoks Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

-24 saat boyunca cilt bakımı yapılmamalıdır.

-En az 3 gün havuza ve saunaya gidilmemelidir.

-Kaş veya yüze dövme yaptırılmamalıdır.

-24 saat boyunca makyaj yapılmamalıdır.

-Yaklaşık 1 hafta güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır.

-Yüz masajı yapılmamalıdır.

-Botoks uygulaması günü yüzüstü yatılmamalıdır.

-Uygulama günü spor yapılmamalıdır.

Mustafa BİLAZER

Botoks ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

8 Aralık 2017

Prp İle Cilt Gençleştirme

Prp İle Cilt Gençleştirme Zaman içerisinde cilt elastik yapısını kaybettiği için yıpranmış bir görüntü kazanabilir. Bu yılların cilt üzerinde yaptığı yıpratıcı etkiyi en aza indirgemek için […]
7 Aralık 2017

Somon DNA Tedavisi

Somon DNA Tedavisi Cilt kalitesinde zaman içinde yaşanan bozulmaların temel nedeni çevresel faktörlerdir. 30’lu yaşlarda başlayan kolajen kaybı her yıl %1 oranında artış gösterir. Bu durum […]
6 Aralık 2017

Botoks Nedir

Botoks Nedir Botoks nedir? sorusu günümüzde en çok merak edilen sorulardan birisi haline gelmiştir. Clostridium botulinum adı da verilen botoks bakteri türünden elde edilmiş olan tıbbi […]