Botoks Operasyonu

Burun Estetiği Doktoru
19 Temmuz 2017
Kulak Zarı Delinmesi
13 Eylül 2017

Botoks Operasyonu

Botoks Operasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Botoks Operasyonu; sık tercih edilen bir estetik müdahaledir. Botoks Nedir? Botox; yüz çizgilerinin azaltılması ve yok edilmesinde önemli rol oynar. Yüz bölgesinin hacim ve dolgunluk kazanarak genç görünmesini sağlar. Botox İşlemleri yalnızca genç görünmek ve güzelleşmek için değil terlemeyi önlemek amacı ile de yapılabilir. Botox Fiyat Listesi; bu işlemi yaptıracağınız doktor, klinik, uygulanacak müdahalenin türüne göre değişiklik gösterir. Botoks Fiyatları İstanbul bölgesi için farklılıklar arz eder. Botoks hakkında her şeyi bilerek bu müdahaleyi yaptırmakta fayda vardır. İstanbulda en iyi botox yapan doktorlar arasında yer alan Mustafa Bilazer ile iletişime geçerek daha genç ve daha güzel görünebilirsiniz.

Botoks Nedir?

Botoks Operasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Botoks esasen clostridium botulinum denilen bakteriden oluşturulan tıbbi bir proteindir. Bu protein maddesi çok uzun yıllardır nörolojik hastalıkları ve göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat son yıllarda estetik alanında da botoks uygulaması popüler hale gelmiştir. Botoks; yüz bölgesindeki ince, orta ve derin çizgileri ameliyatsız bir biçimde yok eder ve cilde gergin bir görüntü verir.

Yaş ilerledikçe insanların deri altındaki doğal yağ tabakası zayıflamaya başlar. Özellikle yüzdeki kaslar cilt bölgesine yakınlaşır. İşte botoks, kaslar ile sinir hücreleri arasında bulunan bu sinyali engeller. Yüz gergin bir hal aldığı için fresh, genç ve güzel bir görüntü elde edilir. Botoks enjeksiyonu; en çok alın hattı, dudak bölgesi, kaş bölgesi ve kazayağı denilen göz çevresindeki çizgilere uygulanır.

Bunun dışında botoks, tıp alanında distoni hastalığı için kullanılır. İstemsiz adele kasılmalarının sürekliliğine ve hareket bozukluğuna distoni denir. Genellikle bu hastalık için en etkin çözüm botoks uygulamasıdır. Bunun dışında spastisite hastalığında botoks kullanılabilir. Beyin ve omurilikteki bozulmalar sonucu ortaya çıkan spastisite, kasların sertleşmesi ve kasılması ile kendini gösterir. Bu tür durumlarda yine botoks uygulaması yapılabilir. Botoks; minimal botoks, önleyici botoks ve terleme için botoks olarak farklı dallara ayrılır.

Minimal Botoks Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Minimal botoks uygulaması; aşırı mimik kullanımından dolayı yüz bölgesinde meydana gelen hatlar, kırışıklık ve çizgilerin düzeltilmesi amacı ile yapılır. Baby botoks olarak da bilinen minimal botoks işleminin uygulanabilmesi için ciltteki kırışıklıkların derin olmaması gerekir. Bu işlemde, yüz kaslarının hareketleri çok hafif bir biçimde sınırlandırılır. Böylece kişiler çok rahat bir biçimde mimik kullanabilir. Doğal bir görünüm elde edilir ve yüzde donuk bir ifade olmaz. Burada önemli olan yüzün doğal ifadesini korumayı sağlamaktır. 15 dakika kadar süren bu uygulama ameliyatsız gerçekleşir. Uygulamadan iki gün sonra etkisi görülmeye başlar. Yedi gün içerisinde yüzdeki kırışıklıklar tamamen yok olur.

Minimal botoks; alındaki yatay çizgiler, göz kenarlarında oluşan gülümseme çizgileri, dudak çevresindeki kırışıklıklar, kaşlar arasındaki dikey çizgiler, boyun kırışıklıkları için kullanılabilir. Bu uygulamanın etkisi dört ay içerisinde yok olmaya başlar. Baby botoks da denilen minimal botoks enjeksiyonu işleminin altı ayda bir kez tekrarlanması gerekir. Böylece ciltteki gergin ve genç görünüm sürekli hale gelmiş olacaktır.

Önleyici Botoks Nedir?

Önleyici botoks işlemi, kırışıklıklar oluşmadan yapılır. Erken tedbir alındığı için çok daha etkili sonuçlar alınmaktadır. Botoks uygulamasında mutlaka 5 ile 10 yaş arasında daha genç bir görünüm elde edilir. Kırışıklıkların ilk görüldüğü anda önleyici botoks yaptırılması ile ciltteki genç görünüm kalıcı hale getirilebilir.

Önleyici botoksun en önemli avantajı, kişinin yüzünde henüz deformasyon olmadığı için küçük müdahaleler yapılarak doğal görünüm sağlanmasıdır. Önleyici botoks, yüzde donuk bir ifadeye neden olmaz. Fakat uygulanan mimiklerin daha az kullanılmasını sağlar.

Aşırı Terlemeye Çözüm İçin Botoks Uygulaması

Aşırı terleme tedavisinde botoks enjeksiyonları kullanılır. Yüz, avuç içi, ayak tabanı ve koltukaltı bölgelerinde tek seans ile tedavi edilebilir. Genellikle botoksun etkisi sekiz ay sürer. 15 dakikada botoks uygulaması yapılabilir. Herhangi bir anestezi gerektirmeyen bir müdahaledir. Botoks uygulamasından yedi gün sonra terleme yavaş yavaş yok olur. Aşırı terleme tedavisinde kullanılan botoks enjeksiyonlarının bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Terleme tedavisinde son yıllarda popüler olarak kullanılan botoks, kas fonksiyonlarını geçici bir şekilde durdurduğu için ter bezi faaliyetleri de geçici olarak durmaktadır. Sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığını engelleyen botoks sayesinde terleme sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Comments are closed.