Botoks Nedir

Kepçe Kulak Estetiği
5 Aralık 2017
Somon DNA Tedavisi
7 Aralık 2017

Botoks Nedir

Botoks Nedir

Botoks nedir? sorusu günümüzde en çok merak edilen sorulardan birisi haline gelmiştir. Clostridium botulinum adı da verilen botoks bakteri türünden elde edilmiş olan tıbbi proteine denir. Kırışıklıkları gidermek için kullanılan cerrahi olmayan bir yöntemdir. Botoks, genellikle yüz bölgesinde, kaş aralarında oluşmuş olan kırışıklıkları gidermede, boyun, göz çevrelerinde görülen orta ve derin kırışıklıkları giderme de uygulanır. Bayanlar kaşlarını kaldırtmak için de tercih eder.

Botoks ameliyatı da işlem öncesi kişiye lokal anestezi etkili bir krem sürülür. Kişinin kas yapısı göz önüne alınmalıdır. Belirlenmiş olan kırışık noktalara ince uçlu iğneler ile küçük dozlarda enjeksiyon yapılır. Botoksun maddesi, şeffaftır ve serum ile sulandırılıp uygulanır. Sulandırma da tercih edilen maddeler doktordan doktora farklılık gösterebilir.

Botoks Nedir

Ameliyat genellikle 10- 15 dk arası sürer. Botoks işlemleri esnasında minimal bir rahatsızlık hissedilebilir. Yapılan ilaç yalnız enjekte edilmiş olan bölgeyi etkiler. Genel dolaşıma karışmaz. Uygulamadan iki hafta içinde etki başlar. İstanbul botoks ameliyatı yapan birçok hastane bulunur. Botoks fiyatları da hastaneden hastaneye göre değişir. Doktor dikkatlice seçilmelidir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Op. Dr. Mustafa Bilazer ile iletişime geçebilirsiniz.

Kimlere Uygulanır ?

18 ila 65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilir. Yalnızca gebe ve emzirenler de uygulanamaz.

En sık uygulanan bölgeler;

Alındaki yatay çizgiler, iki kaş arasında bulunan çizgiler, göz çevresinde oluşan çizgiler, ağız çevresindeki çizgiler ve boyun çizgilerine uygulanabilir.

Uygulamanın riskleri nelerdir ?

Operasyon konusunda bilgili olan ve eğitimini almış uzman kişiler tarafından yapıldığı zaman işlemin riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulanan bölgede hafif derecede kızarıklık, morarma, baş ağrısı, nadiren grip vb. şikayetler olabilir. Bu belirtileri görmek normaldir. Ameliyat sonrası uygulama yapılmış olan bölgenin ovuşturulmamasına dikkat edilmelidir. Baş dik tutulmalı, ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Botoksların Ömrü

Uygulamalardan sonra 72 saat içerisinde görsellik açısından kendisini göstermektedir. Bir iki hafta da ise tam olarak etkisini gösterir. Botox maddesi ter ile vücuttan atılır. Terlemeler ile azar azar kaybolan madde, ortalama 8 ay içerisinde tamamen yok olur. Yüz bölgesinde yapılan uygulamalar ortalama olarak 15 dakika sürer etkisi ise 6 ay boyunca sürer.

Botoks Nedir sorusuna daha detaylı cevap bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.