Botoks Ameliyatı

Prp İle Cilt Gençleştirme
8 Aralık 2017
Prp İle Yüz Gençleştirme
14 Aralık 2017

Botoks Ameliyatı

Botoks Ameliyatı

Clostridium botulinum isimli bakteri botoks işleminde kullanılır. Bu bakteri, göller, ormanlar ve toprak gibi pek çok doğal ortamda bulunur. Bu bakterinin ürettiği botilinum toksini en zehirli maddeler arasındadır. Botilinum toksini oldukça zehirli olmasına rağmen, botoks işlemleri yüksek oranda talep görmektedir. Botilinum toksini, düşük miktarlarda vücuda enjekte edildiğinde, asetil kolin salınımını engelleyerek, kas kasılmasını önler. Bu nedenle, anormal kas kasılmalarını önlemek için tedavi amaçlı kullanılır. Estetik amaçlı olarak da, botoks uygulamasında, botilinum toksini ciltteki kırışıklıkları azaltmak için kullanılır. Toksin kasa enjekte edildiğinde, kas, kırışıklıklara neden olan kasılmaları gerçekleştiremez.

Botoks Ameliyatı

Botoks Ameliyatı

Toz haldeki botilinum toksini bir tuz çözeltisiyle sulandırılır ve kas dokusuna doğrudan enjekte edilir. Botilinum toksinin etkisini göstermesi 24-72 saat arasındadır. Bazı nadir vakalarda, etkisini göstermesi 5 günü bulmuştur. Bu işlem, sadece birkaç dakika sürer ve anestezi gerektirmez. Tedaviden bir hafta öncesinden itibaren alkol alınmaması tavsiye edilir. Morarmayı azaltmak için tedaviden iki hafta öncesinden itibaren aspirin ve anti-inflamatuar ilaçların bırakılması gerekir. Botilinum toksini hamile ya da emziren kadınlar üzerinde kullanılmamalıdır. Ayrıca, enjeksiyonda verilecek maddelerin herhangi birine alerjik reaksiyon geliştirebilecek kişilerde de kullanılmamalıdır. Bu konuda Op. Dr. Mustafa Bilazer uzman bir doktordur. Operasyon için botoks fiyatları konusunda bilgi alınabilir.

Botoksun Riskleri Ve Yan Etkileri

Botilinum toksini enjeksiyonu vücut tarafından genellikle iyi bir şekilde tolere edilebilir ve az sayıda yan etkisi vardır. Bazı nadir vakalarda, genetik yatkınlık sonucunda ilaca karşı tepkiler görülebilir. Botilinum toksini tip A enjeksiyonu alan kişilerin yaklaşık yüzde 1’i toksine karşı antikor üretebilir. Fakat uygun bir tedavi ile bu durum engellenebilir. Bu etkilerin yanında, bazı istenmeyen yan etkiler de olabilir. Bu yan etkiler; enjeksiyon bölgesinde hafif bir acı, ödem oluşumu, hissizlik, baş ağrısı, hafif mide bulantısı, geçici kas zayıflığı, geçici olarak göz kapağı düşüklüğü, yutkunmada zorluk, grip benzeri hastalıklar, boyun ve çenedeki sinirlerin etkilenmesi, şişkinlik, çift görme, bulanık görüş, bitkinlik, ağız kuruluğu, safra kesesi fonksiyon bozukluğu gibi etkilerdir. Fakat İstanbul botoks ameliyatı talepleri ilerleyen yıllarla birlikte artmaktadır.

Botoks Ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.