Bademcik Şişmesi

Prp İle Yüz Gençleştirme
14 Aralık 2017
Somon DNA Gençlik Aşısı
18 Aralık 2017

Bademcik Şişmesi

Bademcik Şişmesi

Bademcik Nedir ?

Bademcikler solunum yolu ile gelen mikropları filtrelemektedir. Ancak bazı durumlarda bademcikler de enfekte olarak şişebilir. KBB hastalıkları arasında en çok görülen bademcik şişmesi yer yaştan insanda görülebilir. Fakat çocuklarda daha sık görülmektedir. Şişmiş olan bademciklerin neden olduğu ağrılar yutkunma, konuşma, yemek yeme gibi sorunlara da yol açabilir.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir ?

Limonlu sıcak su, Limonun iltihabı azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği C vitamini ile vücudun direnç kazanmasını sağlar.

Bademcik Şişmesi

Tuzlu su ile gargara yapmak da bademcik şişmesine iyi gelen uygulamalardandır. Çemen otu ile gargara, süt, zerdeçal, tarçın çayı, ada çayı, sarımsak ve bitki çayları da bademciklere iyi gelmektedir. Kişide bademcik şişmesine ek olarak yüksek ateş, titreme nöbetleri, kulak ağrısı, boyunda bulunan lenf bezlerinde şişme, çocuklarda ise karın ağrısı ve kusma görüldüğü zaman hemen doktora başvurulmalıdır. Bademcik iltihabının şiddetine göre doktor antibiyotik ilaç verebilir. Antibiyotiğe ek olarak antiseptik gargara yazabilir. Her antibiyotik de bademcik iltihabına iyi gelmez. Buna dikkat edilmelidir. Eğer bir kişi sürekli olarak bademcik problemi yaşıyor ise bademcik operasyonu ile bademcikleri alınabilir. Bademcik iltihapları tedavi edilmez ise daha başka hastalıklara sebep verebilir. Bademcik tedavisi bu sebeple oldukça önemlidir.

Bademcik Ameliyatları

Bademciklerin iltihaplandığı zaman hemen alınmaz. Bademcik ameliyatı yapılmasının başlıca sebepleri vardır. Bunlar; Bir çocuğun iki yıl içinde 5 -6 kez bademcik iltihabına yakalanması, kişinin bademcikleri çevresinde apse oluşması, çocukların ateşli eklem ve kalp romatizması geçmişinin bulunması, çocuklarda uyku apnesinin bulunması, bademcikler de büyüme olması ve bademcikler de tümör ve tüberküloz gibi hastalıkların görülmesidir. Çok gerekli olmadıkça 3 yaş altı çocuklara ameliyat yapılmaz. Ameliyatlar sıklıkla 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. 20 yaş civarındaki kişilere de uygulanmaktadır. Eğer tek çare ameliyat ise 30 yaş üzerindeki hastalara da yapılabilir. Bademcik ameliyatları bademciğin disektör adı verilen cihazlar ile çevre dokulardan alınması ile gerçekleşir. Ameliyat sonrası hastalar bir gece hastanede kalır. Ameliyattan sonra kanamanın olmaması için hasta beslenmesine dikkat etmelidir. Bademcik ameliyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Op. Dr. Mustafa Bilazer ‘e başvurabilirsiniz.

Bademcik Şişmesi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.