Bademcik Ameliyatı

Bademcik Ameliyatı

Bademcikler boğaz içerisinde yer alan önemli organlardan bir tanesidir. Vücudu ağız yoluyla girecek olan bakterilerden ve virüslerden koruyan bademcikler zaman zaman şişebilmekte ve kişilere zor anlar yaşatmaktadır. Bademcik iltihabı adı verilen bu rahatsızlık bademciklerin iltihap yapmasına, şişmesine ve ağrımasına neden olmaktadır. Bu tarz problemlerin sebebi bademciklerin vücudu korurken karşılaştıkları bakteriler ve virüslerdir. Bademcikler bu tarz hastalık yapıcı canlılarla karşılaştığında şişecek ve kendini korumaya alacaktır. Bademcik problemleri yetişkinlerde de görülebildiği gibi en çok çocuklarda görülmektedir.

Okullarda topluluk halinde bulunan çocuklar yaşanan birçok problemi birbirlerine bulaştırmaktadır. Bunlardan biride bademcik iltihaplanmasıdır. Yaş ilerledikçe bademcikte oluşan problemler azalacak ve çok sık görülmeyecektir. Bademcik iltihaplanması arasa bir olduğunda normal karşılanabilecek bir rahatsızlıktır. Fakat sürekli oluyorsa ve kişinin günlük yaşantısını olumsuz olarak etkiliyorsa devreye bademcik ameliyatı girmektedir. Bademcik ameliyatı, bademciklerin alınması temeline dayanmaktadır. Bu ameliyatın yapılabilmesi için kişinin bademciklerinin gerçekten çok problemli olması gerekmektedir. Bunun dışında çok sık olmayan bademcik iltihaplanması problemleri için ameliyat olunması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu tarz nadir görülen bademcik problemlerinde ilaç tedavisi yeterli olacaktır.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik Ameliyatı

Bademcikler kanama yapmaya müsait olan organlardandır. Bu sebeple öncesinde çeşitli testlerin yapılması gerekmektedir. Kişide herhangi bir problemin olmadığı kesinleştikten sonra ameliyata geçilmelidir. Ameliyat ortalama yarım saat sürecek ve herhangi bir komplikasyon çıkmadığı sürece ameliyat kolaylıkla yapılacaktır. Ameliyat sırasında bademcikler thermal welding tekniği ile çıkarılmakta ve tüm bademcikler alındıktan sonra ameliyat tamamlanmaktadır. Bu teknik bademciklerin ufak bir maşa yardımı ile çıkarılması anlamına gelmektedir.

Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Olmalıdır?

Bademcik ameliyatı için doğru dönemin ayarlanması son derece önemlidir. Doğru dönem, ameliyatın iyileşme sürecini katkıda bulunacak ve kişi çok problem yaşamadan ameliyat sürecini atlatacaktır. Peki, bademcik ameliyatı ne zaman olmalıdır. Bademcik tedavisi için en ideal dönem 3 yaş sonrası dönemdir. Çocuk çok küçükken bu tarz bir ameliyatın yapılması tavsiye edilmemektedir. Bunun yanı sıra yetişkinlere yapılmasında bir problem yoktur. Bademcik iltihaplanması genellikle çocuklarda görüldüğünden ameliyatta çocuklara yapılmaktadır. Çocuk 4 yaşını geçtiği sürece herhangi bir problem yaşanmadan ameliyat gerçekleştirilecek ve hasta taburcu edilecektir. Çocuklara yapılan bademcik ameliyatları genel anestezi ile yapılırken yetişkinlerde lokal anestezi yeterli olacaktır.

Bademcik Tedavisi Sonrası Dönemde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bademcik ameliyatı, önemli ve ciddi ameliyatlardan bir tanesidir. Bu sebeple bademcik tedavisi sonrası bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta yiyecek ve içeceklerdir. Ameliyat sonrası ilk hafta sıcak ve soğuk içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra çikolata ve şekerleme gibi gıdalardan da uzak durulması gerekmektedir. Yutkunurken zorluk yaratacak gıdalardan da uzak durulmalı ve mümkünse püre haline getirilmiş yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Ameliyat sonrası dönemde kanama ve ağrı olması son derece normaldir. Kanama az miktardaysa zamanla geçecektir. Fakat geçmiyorsa bir problemin oluşmuş olma ihtimali son derece yüksektir. Bu noktada ameliyatı gerçekleştiren bademcik ameliyatı doktoru bulunmalı ve muayene olunmalıdır. Kanamalar enfeksiyon oluşumunu işaret edebileceğinden kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Mustafa BİLAZER

Bademcik Ameliyatı ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

5 Şubat 2018

Somon Dna Öncesi Sonrası

Somon Dna Öncesi Sonrası Çevresel faktörlerin etkisi ile cilt zaman ile kalitesini kaybetmektedir. 30’lu yaşlarda başlamakta olan kolajen kaybı her yıl %1 artış göstermektedir. Böyle bir […]
1 Şubat 2018

Çocuklarda KBB Muayenesi

Çocuklarda KBB Muayenesi Çocukları etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren çok sayıda kulak burun boğaz hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları; yapışmış kulak, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve […]
29 Ocak 2018

Rinoplasti Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Estetik burun ameliyatının cerrahi adı olan rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilerek mevcut deformasyonlarının önüne geçilmesi amacıyla yürütülen lokal anestezi müdahalesinde yürütülen cerrahi müdahaledir. Bu […]