Bademcik Ameliyatı Sonrası

Östaki Borusu
17 Kasım 2017
Sinüzit Belirtileri
27 Kasım 2017

Bademcik Ameliyatı Sonrası

Bademcik Ameliyatı Sonrası

Bademcik Ameliyatı Olmak Şart Mı?

Her insanın boğaz bölgesinde bulunan bademcikler, aslında vücudun sinyal noktasıdır. Bir belirtinin insan vücudunda gözle görülür olması hastalıkları karşı uyarıcıdır ve önlem almaya yarar. Bu noktada bademcikler şişmek ve yanmak suretiyle insan vücuduna ”hasta olacaksın” ihtarı çekmektedir. Ayrıca yutkunma, sindirme ve nefes alma gibi prensiplerin tam olarak işlenmesinde de etkin rol oynarlar. Bu nedenle insanlar tarafından ciddiye alınması gereken bir vücut kısmıdır. Buna rağmen birçok hastada doğrudan bademcik ameliyatı olma ve bademciklerinden kurtulma yaklaşımı mevcuttur. Ancak bademciklerin alınması vücut sigortasını aşağı çekmek anlamına gelecektir. Bu noktada doktorlar son çare olarak bademcik operasyonu işlemlerini başlatırlar. Vücudun sigorta merkezi olan bademciklerin alınması artık başka seçenek kalmadığında gündeme gelir. Bu nedenle hastaların yoğun ısrarı ve teklifi olmasına karşın alanında uzman doktorlar sağlık bilinçlenmesi hakkında hastalarını bademciklerin önemi hakkında bilgilendirmeli ve uyarmalıdır. Ancak ne yapılırsa yapılsın dinmeyen boğaz şişliği ve geçmeyen boğaz ağrılarının neticesinde bademcik ameliyatına başvurulması tıbbi açıdan bir zorunluluk haline gelmektedir.

Bademcik Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Bademcik Ameliyatı Sonrası

Tıp tarihine bakıldığında önceleri 3 yaşından küçüklere kesinlikle bademcik alanında cerrahi işlem yapılmadığını görmekteyiz. Ancak gelişen ameliyat yöntemleri ve anestezi sayesinde artık her yaştan kişiye uygun görüldüğü takdirde bademcik ameliyatı yapılmaktadır.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde modern tıp imkanlarına rağmen bademcik ameliyatı hassas bir operasyondur. Aynı zamanda bünyesinde hafif risk bulguları da barındırmaktadır. Birçok yöntem ve teknik geliştirilmiştir. En bilinen tekniklerin arasında ısıtma yolu ile bademciklerin kaynaklarından ayrıştırılması ve o şekilde alınması mevcuttur. Bu işlem sırasında özel tıbbi maşalar kullanılır.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Op. Dr. Mustafa BİLAZER vasıtasıyla edineceğiniz diyet listesi ve bilgiler ile birlikte bademcik ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gereken en önemli nokta beslenme olacaktır. Operasyon sonrası ilk 4-5 saat kesinlikle bir şey tüketilmemelidir. Ayrıca söz konusu bölge açık yara halinde olacağı için fazla sıcak ve fazla soğuk ürünlerin tüketilmesi de birkaç hafta boyunca kesinlikle yasaktır. Herhangi bir kanama olması olasıdır. Ancak kan sürekli ve yoğun olarak akıyorsa uzman hekime başvurulmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Sonrası ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.