Alerjik Rinit

Alerjik Rinit

Burun iltihaplarına rinit adı verilmektedir. İltihap alerjik kaynaklı ise eğer, buna da alerjik rinit denilmektedir. Alerjik rinite hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akması, göz, damak ve burun kaşıntısı da eşlik edebilmektedir. Ülkemiz içerisinde alerjik rinitin görülme sıklığı nedir dersek; çocuklarda görülme sıklığı %2 ve %37 oranında değişirken; yetişkinlerde bu oran %8 ile %30 arasında değişmektedir. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilse de, genel olarak ilk belirtiler çocukluk ve gençlik çağında görülmektedir. Halk arasındaki adı saman nezlesi olarak bilinmektedir.

Alerjik Rinitin Belirtileri Nelerdir?

Alerjik Rinit

Burnun içindeki mukoza iltihaplandığında, bunun nedeni alerjikse alerjik rinit denilen bir hastalık söz konusudur. Alerjik yatkınlığı olan bireylerde bu hastalık daha çok görülebilir. Genelde ömür boyu sürse bile, ilerleyen yaşlarda hastalığın şiddeti azaltılabilir. Peki, alerjik rinitin belirtileri nelerdir diye sorarsak, bu belirtiler arasında hapşırığı sayabiliriz. Hapşırık dışında burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, koku almada zorluk, halsizlik, öksürük; bazı hastalarda da damak ve kulakta kaşıntı görülebilir.

Alerjik rinit ile beraber alerjik konjunktivit bulunuyorsa; gözde kızarıklık, kaşıntı ya da sulanma olabilir. Sürekli ağızdan solumaya bağlı olarak yüksek damak ve diş bozuklukları meydana gelebilir. Tedavi edilmezse nefes alma zorluğuna bağlı olarak uyku bozukluğu görülebilir. Saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinite hangi alerjenler neden olur? dersek, havada uçan polenler ve ağaçları sebep olarak gösterebiliriz. Hayvan tüyü, ev tozu ve akarı da alerjenlere eşlik eder. Kuru ve rüzgarlı olan hava şartlarında polenler daha fazla görüldüğünden, alerjik rinit görülme riski de fazladır.

Alerjik Rinit Çeşitleri Nelerdir?

Halk arasında saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinitin çeşitleri mevsimsel ve kronik olmak üzere iki çeşittir. Mevsimsel alerjik rinit belirtisel olarak daha çok ilkbahar ve erken yaz döneminde ortaya çıkabilmektedir. Yabani otlar, çimler, ağaçlar veya küf sporları hava yoluyla bulaşarak gelen polenlere duyulan alerjik duyarlılık fazla olmaktadır. Kronik alerjik rinitte ise, belirtiler insan yaşamı boyunca varlığını gösterebilmektedir. Daha çok evcil hayvan tüyleri, küf, hamam böceği, sigara dumanı, ev ve toz akarlarına bağlı olarak meydana gelmektedir.

Alerjik Rinitin Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

Uzman hekimler öncelikle alerjik rinit tanısı koyabilmek için, hastada görülen belirtileri incelemelidir. Belirtileri inceledikten sonra alerjik rinit tanısı nasıl konulur? derseniz, hastalığın görüldüğü mevsime bakılır. Ardından da bir test uygulanır. Alerji testi tek başına yeterli değildir. Pozitif olan test ve hastalık öyküsü uyum göstermelidir. Tanı koyulduktan sonra alerjik rinit tedavisi uygulanabilir. Uygulanacak tedavide hastaların şikayetleri giderilmeye çalışılır. Hastalık tedaviyle tamamen ortadan kaldırılmaz. Uygulanan tedavide hastalığa sebep olan alerjenlerden kaçınma ve ilaç tedavisi önem taşımaktadır. İlaçlar alerjenlerin etkisini azaltır. Bu da hastaların büyük ölçüde rahatlamalarını sağlar. Hastalığın şiddeti hafifletilmiş olur. Alerjik rinit tanısı konulduktan sonra tedavi edilerek hastanın şikayetleri giderilebilir.

Mustafa BİLAZER

Alerjik Rinit ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

8 Aralık 2017

Prp İle Cilt Gençleştirme

Prp İle Cilt Gençleştirme Zaman içerisinde cilt elastik yapısını kaybettiği için yıpranmış bir görüntü kazanabilir. Bu yılların cilt üzerinde yaptığı yıpratıcı etkiyi en aza indirgemek için […]
7 Aralık 2017

Somon DNA Tedavisi

Somon DNA Tedavisi Cilt kalitesinde zaman içinde yaşanan bozulmaların temel nedeni çevresel faktörlerdir. 30’lu yaşlarda başlayan kolajen kaybı her yıl %1 oranında artış gösterir. Bu durum […]
6 Aralık 2017

Botoks Nedir

Botoks Nedir Botoks nedir? sorusu günümüzde en çok merak edilen sorulardan birisi haline gelmiştir. Clostridium botulinum adı da verilen botoks bakteri türünden elde edilmiş olan tıbbi […]