Alerjik Rinit Tedavisi

Çocuklarda KBB
7 Kasım 2017
Geniz Eti Tedavisi
9 Kasım 2017

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik Rinit Nedir?

Halk arasında ”saman nezlesi” olarak lanse edilen ve mevsimsel olarak çevre etkilerinin yoğunluklu olarak neden olduğu mevsim odaklı nezleye alerjik rinit denmektedir. Tam olarak kökten çözüm üreten bir tedavi yöntemi bulunmasa da kullanılan çeşitli ilaçlar ve dikkat edilmesi gereken püf noktalara uyulduğu takdirde hastalığın etkileri en aza indirgenir. Alerjik rinit hastalığının en büyük nedeni olarak mevsimlerin belli başlı dönemlerinde ortaya çıkan polenler gösterilir. Bu polenlerin burunda bulunan mukozaya yapılıp sürekli olarak hapşırma ve öksürmeye neden olması hastalığın ana zeminini oluşturur. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin mevsim koşullarına ve polenlere hassas olan her türde bünyede görülmektedir.

Alerjik Rinit Belirtileri Nedir?

Alerjik Rinit Tedavisi

Grip ya da hasta değilken üst üste tekrar eden hapşırık ve krizler halinde cereyan eden öksürük nöbetleri bu hastalığın en kapsamlı belirtileri olarak görülmektedir. Birçok hastada ise burun ve gözde kaşıntı olarak kendini belli etmektedir. Yoğun kokuları bile alamama ve burun bölgesinde sürekli olarak tıkanma da alerjik rinit hastalığının tetikleyicileri olarak tespit edilmiştir. Özellikle duş aldıktan sonra sinüslerde yoğun bir şekilde ağrı ve tıkanma hisseden hastalarda yüksek oranda alerjik ritit faktörleri gözlemlenmiştir. Belirtiler arasında bir diğer seçenek ise yorgun uyanma ve gözaltlarında kızarıklıktır. Burun bölgesinin sürekli olarak iltihaplanmasına neden olduğu için kişi bahar ve yaz aylarında dahi grip belirtilerini görmektedir.

Alerjik Rinit Tedavi Seçenekleri Nedir?

Teşhis zamanının çok büyük önem taşıdığı alerjik rinit tedavisi genellikle antihistaminik olarak nitelendirilen ilaçların kullanımı ile sağlanır. Bu hastalıkta erken ve doğru teşhis büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bununla birlikte polenlerin yoğun bir şekilde görüldüğü zamanlarda hastanın kendisini dış etkilere karşı muhafaza etmesi gerekir. Bir kbb uzmanına görünerek Op. Dr. Mustafa Bilazer ile hastalık hakkında detaylı bilgi alınması ve tedaviye hemen başlanması iyileşme süreci açısından elzemdir. Bununla birlikte akut seviyede olan saman nezlesi hastalarına kortizon içerikli olan burun spreyleri de reçete ile birlikte yazılmaktadır. Şimdiki tıp imkanlarında hastalığın tamamen iyileşmesi mümkün olmasa da söz konusu rahatsızlığı çeken kişilerin daha konforlu ve sağlıklı bir şekilde hastalığı kontrol altında tutması sağlanabilir.

Alerjik Rinit Tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.